Sektory gospodarki - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1057
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sektory gospodarki - wykład - strona 1 Sektory gospodarki - wykład - strona 2

Fragment notatki:


Sektory gospodarki W gospodarce wyróżniamy 4 podstawowe sektory. I sektor obejmuje rolnictwo, rybołówstwo i leśnictwo, II sektor to przemysł i budownictwo, do III zaliczamy usługi i w wyodrębnionym IV sektorze mamy informatykę. Grupa krajów wysoko rozwiniętych (KWR) zajmuje ok. 25% zamieszkałej powierzchni kontynentów, skupia ok. 15% ludności świata i zużywa ponad 50% światowej energii. Do krajów wysoko rozwiniętych należą: Stany Zjednoczone, wszystkie kraje Europy Zachodniej, Kanada, Japonia, Australia, Nowa Zelandia, Singapur, Izrael i Korea Południowa. W strukturze tworzenia wartości dodanej brutto zmniejsza się udział sektora I - rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo oraz sektora II - przemysł, budownictwo, wzrasta natomiast udział sektora III - usług, szczególnie rynkowych.
Rozwój sektora usług jest jedną z głównych tendencji występujących we współczesnych
gospodarkach. Według Flejterskiego, Kluski i Majchrzak sektor ten oddziałuje na produkcje, wymianę, konsumpcje, jak i na życie poszczególnych jednostek. W sferze produkcji zapewnia dostawy sprawnych środków pracy, podnoszenie kwalifikacji oraz „regeneracje” zatrudnionych. W wymianie z kolei następuje łączenie produkcji i podziału usług na konsumpcje indywidualna i zbiorowa, z ich konsumpcja, za pośrednictwem pieniądza. Dochodzi do sprzedaży i zakupu usług. W sferze konsumpcji funkcja usług polega na
wzroście i przyspieszeniu stopy życiowej. Przemiany wewnętrzne sektora usług dokonują się wraz z tempem i poziomem wzrostu PKB. Zakres aktywności ludzkiej w ramach sektora usług powiększa się o czym świadczą spełniane przez niego różnorodne funkcje. Heterogeniczny charakter sektora usług wynika głównie z tego, że łączy on w sobie działalność o charakterze gospodarczym i pozagospodarczym. Jest to konsekwencja zaliczenia do tego sektora wszelkiej działalności, która nie była zaliczona do sektora pierwszego i drugiego. Działalność ta na zasadzie reszty (residuum) została wliczona do sektora trzeciego, czyli usługowego.
Sektor usług pełni w gospodarce różnorodne funkcje, które można sprowadzić do funkcji o charakterze gospodarczym i pozagospodarczym. Do funkcji gospodarczych według Flejterskiego, Kluski i Majchrzak można zaliczyć:
- Funkcje obsługi procesów wytwórczych polegające na wytwarzaniu dóbr materialnych. Funkcje te spełnia głównie transport, łączność, handel, finanse i ubezpieczenia.
- Funkcje bytowe związane z zaspokajaniem różnych potrzeb bytowych ludności poprzez rozwój takich dziedzin działalności
usługowej, jak gospodarka komunalna i mieszkaniowa, handel, transport, łączność i usługi osobiste.
- Funkcje socjalne, do których zalicza się usługi związane z opieka społeczna, ochrona zdrowia czy kultura fizyczna.


(…)

… mierze poziom innowacyjności gospodarki. Jedna z najistotniejszych cech zmian zachodzących pod wpływem współczesnego postępu naukowo-technicznego w postaci nowych technik jest silne oddziaływanie na funkcjonowanie sektora usług. W wielu obszarach zaznacza się nawet silniejszy wpływ na funkcjonowanie sektora usług, niż sektora przemysłowego. Działalność innowacyjna, a zwłaszcza nowe technologie
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz