Scharakteryzuj politykę regionalną UE

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 896
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Scharakteryzuj politykę regionalną UE - strona 1 Scharakteryzuj politykę regionalną UE - strona 2 Scharakteryzuj politykę regionalną UE - strona 3

Fragment notatki:

Scharakteryzuj politykę regionalną UE. CELE POLITYKI REGIONALNEJ:
Wyznaczenie priorytetowych celów polityki regionalnej pozwala na jej realizację w każdej perspektywie budżetowej. Do realizacji celów polityki regionalnej wykorzystywane są fundusze strukturalne. Priorytety zmieniały się wraz z reformami polityki regionalnej. Momentami przełomowymi były lata 1989 - 1993 oraz 1994 - 1995, kiedy to wprowadzono pakiety Delorsa - przewodniczącego Komisji Europejskiej, który zapoczątkował reformy dotyczące jednolitego rynku oraz poprawy funkcjonowania Wspólnej Polityki Rolnej. Pakiety Delorsa koncentrowały uwagę na potrzebie wsparcia mniej zamożnych regionów UE i większą kontrolę środków budżetowych przeznaczonych na ten cel.
Coraz bliższa perspektywa rozszerzenia UE o kraje Europy Środkowej i Wschodniej zagrażała wzrostem dysproporcji regionalnych. Poza tym istniała konieczność przedłużenia cyklu budżetowego. W 1997 roku Komisja Europejska przedłożyła dokument - Agenda 2000, zawierający pakiet reform związanych z podjęciem rokowań w krajami Europy Środkowo- Wschodniej oraz ze zmianami w polityce strukturalnej. Pod wpływem szczytu UE w Berlinie, na lata 2000-2006 przed polityką regionalną UE postawiono trzy główne cele: 1)promowanie rozwoju oraz dostosowywanie stru kturalne regionów opó źnionych rozwoju. Cel ten miał charakter terytorialny. Dotyczył on regionów na poziomie 2 klasyfikacji NUTS. PKB na jednego mieszkańca na tych terytoriach wynosiło mniej niż 75% średniej w UE. Lista regionów kwalifikujących się do pomocy w ramach celu 1. określana była na 7 lat przez KE. Cel ten dotyczył także obszarów ultraperyferyjnych i miejsc o małej gęstości zaludnienia. Cel 1 obejmował realizację Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej.
2) odbudowa terenów silnie uzale żnionych od upadających gałęzi gospodarki , (EFRR i EFS)
3) wspieranie adaptacji i modernizacji polityk oraz systemów o światy, kształcenia zawodowego oraz zatrudnienia - modernizacja rynku pracy. Podział środków następował na podstawie udziału poszczególnych państw w populacji UE.W obszarze tego celu działa EFS.
Podział środków z funduszy strukturalnych w ramach celu 1 i 2 opiera się na różnych kryteriach, do których należą: procent ludności spełniający dane wymogi, dobrobyt regionu oraz całego kraju, poziom bezrobocia i problemów polityki strukturalnej. W przypadku celu 3 uwzględniane są także problemy społeczne jak na przykład udział kobiet w rynku pracy, poziom oświaty.
Cele polityki regionalnej na lata 2007 - 2013
Cele polityki strukturalnej Unii Europejskiej, to cele służące osiągnięciu spójności społeczno-gospodarczej Unii Europejskiej. Liczba i definicja celów polityki strukturalnej ulegają zmianom w kolejnych okresach budżetowych. Fundusze strukturalne na okres 2007-2013 mają spełniać następujące cele kluczowe: konwergencja, konkurencyjność i zatrudnienie w regionach oraz Europejska Współpraca Terytorialna


(…)

… i międzyregionalnym. Działania realizowane w ramach celu Europejska Współpraca Terytorialna będą finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej, interwencje podejmowane w obrębie tego celu będą przyjmowały formę zintegrowanych programów zarządzanych przez jeden organ i dotyczących kluczowych priorytetów UE określonych podczas szczytów w Lizbonie…
… dla niniejszego celu 35,61% zostanie przeznaczone na finansowe współpracy transgranicznej, 12,12% na wkład Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego do Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa, 47,73% na finansowanie współpracy transgranicznej oraz 4,54% na finansowanie sieci współpracy i wymiany doświadczeń.

… rozwiniętych ( zjawisko tzw. efektu statystycznego). Regiony kwalifikujące się do wparcia w ramach celu 1. Definiowane są na poziomie NUTS II ( na poziomie polskich województw). Środki na realizację tego celu pochodzą z EFRR i EFS. Najmniej rozwinięte kraje - PNB poniżej 90% średniego PNB UE - będą korzystały z pomocy Funduszu Spójności. Na cel konwergencja przeznaczono ponad 78% środków strukturalnych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz