Satyry albo przestrogi Opalińskiego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 455
Wyświetleń: 1883
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Satyry albo przestrogi Opalińskiego - strona 1 Satyry albo przestrogi Opalińskiego - strona 2

Fragment notatki:

Satyry albo przestrogi do naprawy rządu i obyczajów w polszcze należące, na pięć ksiąg rozdzielone Tomik oparty na wzorze gatunkowym rzymskiej satyry. Dominuje tam retrospektywny kąt widzenia oparty na konfrontacji dziś i dawnie. Satyry Opalińskiego mają charakter moralistyczny, autor szukał dobrych przykładów z historii by pokazać zepsucie barokowej społeczności.
W tomie pojawiają się również teksty bez tak mocnego satyrycznego wydźwięku, będące planem naprawy rzeczywistości niż karykaturą zepsucia ( „O sposobach pomnożenia miast i na nierząd w nich” ) Istnieją powiązania z tradycją polskiej myśli reformistycznej i piśmiennictwa. Przykład: satyra O sposobach pomnożenia miast i na nierząd w nich : gruntowny plan unowocześnia struktury społecznej Rzeczpospolitej. Najlepsze są satyry zatrzymujące się na pewnym określonym problemie: Na ciężary i opressyją chłopską w Polszcze: odtwarza złożony mechanizm eksploatacji sił chłopskich i chłopskiego dobytku. Kilka satyr poświęca sprawom wojskowym: szuka powodu upadku cnót żołnierskich: Na zepsowaną militarem disciplinam i nierząd wojskowy . Źle, że większość młodzieży jest przygotowywana do ziemiańskiego życia. Ojcowie nie przestrzegają obowiązku kształcenia synów w sztuce wojskowej. Między satyrami Opalińskiego istnieją różne więzi wewnętrzne: utwory dopełniają się, nad nimi autor buduje wizję upadku wielkiego narodu. Opaliński wykłada zasady chrześcijańskiego stoicyzmu- wzorzec oparty na cnocie umiaru. Żywił przekonanie, że nad Polską czuwa Opatrzność Boża, bo inaczej się nie da wytłumaczyć, czemu to społeczeństwo ciągle istnieje. Autor chętnie korzysta z przysłów, buduje zdania na kształt przysłów, aby wbiły się w pamięć.
Społeczeństwo powinno być oparte na surowym przestrzeganiu porządku moralnego, obyczajowego, prawnego. Zlustrował cały stan szlachecki i nie znalazł nikogo godnego miana człowieka. Stałym motywem satyr jest surowość i prostota- opozycja do barokowego przepychu. Krytykował gatunki barokowe, jako pełne przepychu, analizował kompozycję i styl kazań i oracji.
Na złe ćwiczenie i rozpasaną edukacyją młodzi - tyją, niewieścieją, są rozpieszczani łakocia-mi, hazard, pijatyka, rozrzutność, zamtuzy, żony-cudzoziemki, lepiej nie mieć dzieci niż mieć takie hańbiące.
Na ciężary i opressyją chłopską w Polszcze - Polska karana przez Boga za okrutne traktowa-nie chłopów, chłopi to bliźni i ludzie, nadmiar pracy, brak wolnego czasu, zdzierstwo.


(…)


Satyry albo przestrogi do naprawy rządu i obyczajów w polszcze należące, na pięć ksiąg rozdzielone
Tomik oparty na wzorze gatunkowym rzymskiej satyry. Dominuje tam retrospektywny kąt widzenia oparty na konfrontacji dziś i dawnie. Satyry Opalińskiego mają charakter moralistyczny, autor szukał dobrych przykładów z historii by pokazać zepsucie barokowej społeczności.
W tomie pojawiają…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz