Sądowa kontrola administracji

Nasza ocena:

5
Pobrań: 924
Wyświetleń: 4970
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sądowa kontrola administracji - strona 1 Sądowa kontrola administracji - strona 2 Sądowa kontrola administracji - strona 3

Fragment notatki:

Porusza tematy takie jak: spór kompetencyjny, właściwość sądów administracyjnych, w tym kompetencje Naczelnego sądu Administracyjnego. Przybliża przypadki wyłączenia sędziego, strony postępowania. Definiuje pojęcie: skarga, wniosek, termin, posiedzenie. Opracowanie sądowa kontrola administracji to cenny plik ułatwiający i przyspieszający naukę o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzeczenia prawomocność orzeczeń i wiele innych. Dokument przeznaczony dla studentów prawa i administracji, a także studentów wszystkich innych kierunków, od których wymagana jest znajomość treści ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Notatka sądowa kontrola administracji jest doskonałym materiałem do nauki, powtórki i usystematyzowania wiedzy, zwłaszcza kiedy czytanie aktów prawnych nie sprawia przyjemności.

Sądowa kontrola administracji
Sądy administracyjne badają czy organy administracji publicznej podczas wykonywania swoich czynności nie naruszyły prawa. Czynią to na podstawie stanu prawnego i akt sprawy, które są w dyspozycji sądu podczas podejmowania rozstrzygnięcia. Kontrola organów administracji publicznej ma charakter ograniczony, samoistny, fachowy i bezpośredni i przebiega w sformalizowanym postępowaniu.
Ograniczony charakter kontroli polega na tym, że obejmuje ona jedynie działania administracji ujęte w ustawie.
Zakres działania sądów administracyjnych, został ukształtowany bardzo szeroko, obejmuje on całokształt działań administracji publicznej, a szczegółowo zakres działania sądów administracyjnych został unormowany w art. 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Oprócz spraw określonych w w/wym. Art. 3 - sądy administracyjne są powołane również do rozstrzygania sporów kompetencyjnych.
Spór kompetencyjny jest to taka sytuacja, w której przynajmniej dwa organy a.p. , uważają się za właściwe do rozstrzygnięcia w danej sprawie. Spór kompetencyjny powstaje również wtedy, gdy żaden z organów a.p. nie uznaje się za właściwy.
Spory kompetencyjne występują tylko w przypadku rozstrzygania sprawy indywidualnej, która podlega rozstrzygnięciu w drodze decyzji administracyjnej. W świetle powyższych sytuacji wyróżniamy spory
kompetencyjne:
pozytywne - są to spory kiedy ma miejsce sytuacja w której przynajmniej dwa organy a.p. uważają się za właściwe do rozstrzygnięcia sprawy
negatywne - są to spory gdy żaden organ a.p. nie uznaje się za właściwy.
Oprócz powyższego podziału wyróżniamy również spory:
wewnętrzne - są to spory między organami administracji publicznej. W ramach sporów wewnętrznych wyróżniamy spory pomiędzy organami a.p. tego samego pionu oraz między organami administracji należącymi do innych struktur
zewnętrzne - są to spory pomiędzy organami władzy publicznej a organami władzy sądowej
Sądy administracyjne rozpoznają trzy rodzaje sporów kompetencyjnych:
spory między organami jednostek samorządu terytorialnego, które nie mają dla siebie wspólnego organu wyższego stopnia
spory między samorządowymi kolegiami odwoławczymi
spory pomiędzy organami jednostek a organami administracji rządowej Rozstrzyganie sporów kompetencyjnych o właściwość organu a.p. musi być zawsze oparte na przepisach prawa. Rozstrzyganie w sprawach sporów kompetencyjnych jest wszczynane na żądanie uprawnionego podmiotu. Takimi podmiotami będą przede wszystkim strony postępowania, między którymi powstał spór kompetencyjny, Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Rzecznik Praw Obywatelskich,

(…)

… budzących poważne wątpliwości przy rozpatrywaniu konkretnej sprawy. Są one wiążące dla sądu tylko w tej konkretnej sprawie.
Skład sądu
W NSA oraz WSA obowiązuje zasada orzekania w trzyosobowym składzie. Wyjątek stanowią posiedzenia niejawne w którym sąd orzeka w składzie jednego sędziego. Ponadto postępowania uproszczone i mediacyjne przed wojewódzkim sądem administracyjnym, również rozstrzygane…
…. Jeżeli jednak orzeczenia nie doręcza się stronie prokurator i Rzecznik Praw Obywatelskich mogą w terminie trzydziestu dni od dnia wydania orzeczenia wystąpić o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia i wnieść skargę kasacyjną w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.
Art. 178. Wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu…
… wnoszącemu skargę kasacyjną, wojewódzki sąd administracyjny niezwłocznie przedstawi skargę kasacyjną wraz z odpowiedzią i aktami sprawy Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu.
Art. 180. Naczelny Sąd Administracyjny na posiedzeniu niejawnym odrzuci skargę kasacyjną, jeżeli ulegała ona odrzuceniu przez wojewódzki sąd administracyjny, albo zwróci ją temu sądowi w celu usunięcia dostrzeżonych braków.
Art. 181. Naczelny Sąd Administracyjny rozpoznaje skargę kasacyjną na rozprawie w składzie trzech sędziów, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
tezy z piśmiennictwa
Art. 182. § 1. Skargę kasacyjną od postanowienia wojewódzkiego sądu administracyjnego kończącego postępowanie w sprawie Naczelny Sąd Administracyjny może rozpoznać na posiedzeniu niejawnym.
§ 2. Naczelny Sąd Administracyjny…
…. Odpowiedź na zażalenie może być wniesiona wprost do Naczelnego Sądu Administracyjnego w terminie siedmiu dni od doręczenia zażalenia.
§ 2. Jeżeli zażalenie zarzuca nieważność postępowania lub jest oczywiście uzasadnione, wojewódzki sąd administracyjny, który wydał zaskarżone postanowienie, może na posiedzeniu niejawnym, nie przesyłając akt Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu, uchylić zaskarżone…
… innych osób
Zdolność sądowa jest konieczną przesłanką zdolności procesowej, czyli zdolność do samodzielnego podejmowania czynności w postępowaniu sądowo - administracyjnym. Zdolność procesową posiadają odpowiednio te jednostki, które posiadają zdolność sądową.
Osoba fizyczna, która nie posiada zdolności procesowej czynności w postępowaniu sądowo-administracyjnym może dokonywać tylko poprzez swoje przedstawiciela ustawowego. Przedstawiciel ustawowy jest to osoba uprawniona do tej funkcji na podstawie ustawy. Jeżeli dana osoba fizyczna utraci zdolność procesową w toku postępowania lub nastąpi śmierć jej przedstawiciela ustawowego, postępowanie sądowo -administracyjne ulega zawieszeniu. Osoby prawne i jednostki organizacyjne , które posiadają zdolność sądową a tym samym zdolność proces-ową , czynności w postępowaniu sądowo -administracyjnym dokonują poprzez swoje organy bądź osoby uprawnione do działania w ich imieniu. Organy bądź osoby prawne uprawnione do działania w imieniu swoich jednostek organizacyjnych, obowiązane są wykazać swoje umocowanie odpowiednim dokumentem przed podjęciem pierwszej czynności postępowania. Dla strony która nie ma zdolności procesowej, która nie ma przedstawiciela ustawowego…
… podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Możliwe jest przywrócenie terminu dla dokonania jakiejś czynności, na wniosek strony , jeżeli strona nie dokonała tej czynności bez swojej winy. Przywrócenie terminu bądź odmowa przywrócenia terminu następuje w drodze postanowienia. Może być ono wydane na posiedzeniu niejawnym i przysługuje od niego zażalenie.
Niedopuszczalne jest przywrócenie terminu jeżeli jego uchybienie nie wywołuje żadnych negatywnych skutków procesowych dla strony. Przywrócenie terminu możliwe jest wyłącznie na wniosek strony. Wniosek powinien być złożony na piśmie i musi odpowiadać wszystkim warunkom formalnym pisma strony w postępowaniu sądowo - administracyjnym. Ponadto wniosek musi zawierać dwa dodatkowe elementy : muszą być w nim zawarte okoliczności upodabniajace…
…) doradcę podatkowego - w sprawach obowiązków podatkowych;
2) rzecznika patentowego - w sprawach własności przemysłowej.
orzeczenia sądów
Art. 176. Skarga kasacyjna powinna czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym oraz zawierać oznaczenie zaskarżonego orzeczenia ze wskazaniem czy jest ono zaskarżone w całości, czy w części, przytoczenie podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz