Ryzyko w zarządzaniu przedsiębiorstw

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 854
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ryzyko w zarządzaniu przedsiębiorstw - strona 1

Fragment notatki:

Golec. Notatka składa się z 1 strony.
Ryzyko w zarządzaniu przedsiębiorstw Ryzyko - możliwość zainwestowania zdarzeń niezależnych od działającego podmiotu, których nie może on dokładnie przewidzieć, ani w pełni im zapobiec, a które przez zmniejszenie wyników użytecznych lub/i zwiększenie nakładów odbierają działania zupełnie lub częściowo cechą skuteczności , korzystności lub ekonomiczności (Tadeusz T. Kaczmarek).
Ryzyko towarzyszy każdej decyzji ekonomicznej przez co jest nierozerwalnie związane z działalnością gospodarczą. W zarządzaniu finansami jest rozumiane jako możliwości poniesienia strat finansowych .
Z czego składa się ryzyko? Niepewność + Ekspozycja Jeżeli oba te czynniki nie występują łącznie - nie ma ryzyka.
Jak mierzyć ryzyko?
Ryzyko najczęściej wyrażamy jako prawdopodobieństwa wystąpienia wariantów innych niż założone.
Czy ryzyko jest czymś złym?
Czy ryzyko może mieć charakter pozytywny? Klasyfikacja ryzyka: Właściwe - związane z działaniem prawa wielkich liczb; Obiektywne - związane z niemożliwością przewidzenia przyszłości; Subiektywne - związane z niedoskonałością człowieka, który subiektywnie pojmuje pewne kategorie. Według poziomu zmienności: Stałe - dotyczy całego systemu gospodarczego (inflacja, bezrobocie, regulacje prawne); Zmienne - dotyczy danego przedsiębiorstwa (strajki, upadłości, wrogie przyjęcie). Według czynności kształtujących: Systematyczne - nie podlegające kontroli i niemożliwe do wyeliminowania (siły przyrody, warunki ekonomiczne); Specyficzne - obejmuje obszar działania danego podmiotu i może być kontrolowana przynajmniej w części (jakość, zarządzanie, płynność). Klasyfikacja ubezpieczeniowa: Czyste - mogą wystąpić jedynie straty; Spekulacyjne - mogą wystąpić straty jak i zyski. Hazard jako czynnik ryzyka: Fizyczny - warunki zewnętrzne i cechy fizyczne mające bezpośredni wpływ na wzrost ryzyka; Moralny - negatywne cechy charakteru, skłonność do niepożądanych zachowań; Duchowy - subiektywna reakcja ubezpieczonego wynikająca ze świadomości ochrony ubezpieczeniowej. Ryzyko a horyzont czasowy Im dłuższy horyzont czasowy planowania tym większa niepewność, co do sytuacji, które potencjalnie mogą zaistnieć. Im bardziej oddalone w przyszłość jest jakieś zakładane przez nas wydarzenie, tym większa jest ilość czynników, od których ono zależy.
Dłuższy horyzont czasowy zasadniczo oznacza większe ryzyko?  czy zawsze?


(…)

… strat (kompensacja czynna). Kompensacja bierna polega na nie podejmowaniu żadnych kroków zapobiegawczych i zaakceptowaniu ryzyka.
Transfer - polega na przeniesieniu ryzyka na inny podmiot. Nie zawsze możliwy jest pełny i pewny transfer.
Przykład:
hedging (w wąskim ujęciu);
korporacyjna forma prawna przedsiębiorstwa;
porozumienie kontraktowe (gwarancje i poręczenia);
ubezpieczenie od ryzyka i typu All-rish (wszystko np. ubezpieczenie na życie);
reasekuracja;
factoring, akredytywa, inkaso.
Techniki ograniczające ryzyko
Dywersyfikacja - inwestowanie w różne instrumenty o niskiej wzajemnej korelacji „nie wkłada się wszystkich jaj do jednego koszyka”;
Hedging - inwestowanie w instrumenty o negatywnej korelacji (zabezpieczenie pozycji), najczęściej stosowane w odniesieniu do transakcji na rynku…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz