To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Rysunek techniczny budowlany
Wiadomości ogólne
Rysunek techniczny jest stosowany w projekcie budowlanym stanowiącym podstawę realizacji zamierzenia inwestycyjnego. W zależności od przeznaczenia rozróżnia się następujące rodzaje rysunków: schematyczne, zestawieniowe, montażowe i robocze.
Rysunki schematyczne przedstawiają w sposób przejrzysty koncepcję rozwiązania obiektu, jego części lub elementu. Powinny one zawierać rzuty i przekroje w liczbie niezbędnej do jednoznacznego przedstawienia koncepcji rozwiązania technicznego i jego elementów. Rysunek ten powinien być zaopatrzony w zasadnicze wymiary osiowe i gabarytowe oraz poziomy. Rysunki zestawieniowe i montażowe obrazują wzajemne usytuowanie poszczególnych elementów i zespołów konstrukcyjnych, które powinny być opatrzone numerem odpowiadającego mu rysunku roboczego.
W przypadku konstrukcji prostych można nie wykonywać rysunków zestawieniowych konstrukcyjnych, wykorzystując odpowiednie rzuty i przekroje z projektu architektonicznego. Rysunki robocze zawierają niezbędne i jednoznaczne dane do realizacji obiektu (konstrukcji) i wykonania kosztorysu. Rysunki mogą dotyczyć różnych branż. I tak:
— urbanistyczne dotyczą zagospodarowania terenu, układu i rozmieszczenia budynków, sieci komunikacyjnej, zieleni itp.,
— architektoniczno-budowlane zawierają rzuty, przekroje, elewacje budowli, detale oraz szczegóły wykończenia i wyposażenia,
— konstrukcyjne przedstawiają układ konstrukcyjny budowli, szczegółowe rozwiązania jej elementów, wzajemne ich położenie i powiązania,
— instalacyjne podają sposób rozwiązania poszczególnych instalacji, ich rozmieszczenia, szczegóły wykonania i wzajemnych niezbędnych połączeń.
Szczegółowy zakres i formę projektu budowlanego podano w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. (Dz.U. nr 120 z 2003 r., poz. 1133).
W przypadkach rekonstrukcji, remontów, przebudowy, zmiany sposobu użytkowania obiektu istnieje potrzeba wykonania rysunków inwentaryzacyjnych, ilustrujących aktualny jego stan techniczny. Rysunki powyższe dotyczą wszystkich branż.
W budownictwie istnieje niekiedy konieczność wykonywania rysunku technicznego maszynowego. Dotyczy to np. szczegółu połączenia skomplikowanych elementów, zamocowań, budowy maszyn itp.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)