To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Rynek kapitałowy
Rynek kapitałowy - to segment rynku finansowego, na którym dokonywane są emisje średnio- i długoterminowych instrumentów finansowych takich jak akcje i obligacje, przeznaczone na finansowanie inwestycji.
Przedmiotem transakcji na rynku kapitałowym są roszczenia pieniężne do funduszy pieniężnych - tzn mających postać pieniądza lub wartości, które mogą być spieniężone- o czasie dłuższym niż rok. Jak zaznaczono termin roku jest czysto umowny. Chodzi jednak o wyodrębnienie w osobną kategorię takich roszczeń które dla inwestora (a więc podmiotu posiadającego nadwyżkę) są inwestycją długofalową, która nie jest krótkoterminowa pożyczką ale ma przynieść zwrot i zysk w dłuższym okresie. Taka inwestycja kojarzy się z pojęciem kapitału, ponieważ kapitał zaangażowany jest na dłuższy okres czasu. Kapitałem więc będzie pożyczka o długim okresie zwrotu, np.15 lat, ale także środki finansowe zaangażowane w majątek przedsiębiorstwa a także idealną umowną część całego kapitału przedsiębiorstwa, reprezentowaną przez akcję. Jak widać rynek kapitałowy wyodrębniony jest przez dwa kryteria:
kryterium czasu zwrotu 1 rok
kryterium charakteru roszczenia: w przypadku rynku kapitałowego może to być zarówno zobowiązanie jak i i udział we własności kapitału Wszystkie te roszczenia wyrażone są (reprezentowane) przez papiery wartościowe . Możemy więc też powiedzieć, że rynek kapitałowy to rynek papierów wartościowych o okresie dłuższym niż rok.
Niektórzy autorzy wskazują nie bez słuszności na dodatkowe cechy rynku kapitałowego :
ryzyko transakcji zawieranych na rynku kapitałowym jest większe niż na rynku pieniężnym ; pożyczka firmy na 15 lat obarczona jest większym ryzykiem niż na 3 miesiące, podobnie udział we własności takiej firmy nie gwarantuje wcale zysków, może nawet przynieść straty. Odwrotnością finansową większego ryzyka jest -potencjalnie -wyższa możliwa dochodowość takich inwestycji. Bez szansy na większy oczekiwany dochód nikt nie inwestowałby w ten rynek.
względna autonomia; o ile rynek pieniężny jest powiązany z Bankiem Centralnym bezpośrednio (przez wpływ banku centralnego na bieżące stopy procentowe) to ceny i kursy papierów wartościowych na rynku kapitałowym zależą tylko pośrednio od polityki banku centralnego. Powoduje to dużo większą autonomię rynku kapitałowego; nawiasem mówiąc jest to jedno ze zmartwień ministrów finansów i prezesów banków centralnych.
Generalnie jednak wartość transakcji na rynku kapitałowym jest mniejsza niż na rynku pieniężnym.
4 . Rynek pierwotny i rynek wtórny
Rynek kapitałowy, podobnie jak rynek pieniężny, dzieli się na rynek pierwotny i rynek wtórny Szczególnie jednak podział ten odnosi się do rynku papierów wartościowych.
(…)
…, nieznanych spółek ) wykształcił się jako osobny segment rynku kapitałowego (nosi nazwę over the counter -OTC). Jego polskim odpowiednikiem jest centralna tabela ofert prowadzona przez spółkę biur maklerskich(CeTO).
Instytucje rynku kapitałowego - Komisja Papierów Wartościowych i Giełd - rynek giełdowy: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie - rynek pozagiełdowy: Centralna Tabela Ofert - domy maklerskie…
… polegającą wyłącznie na lokowaniu zebranych środków w papiery wartościowe i inne prawa majątkowe. Ich działalność reguluje Ustawa o Funduszach Inwestycyjnych z dnia 16 listopada 2000 r. Musza one być tworzone i prowadzone przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Towarzystwa te występują również w imieniu funduszy.
IV. Listy zastawne - emitowane przez banki hipoteczne mające formę akcyjną. Mogą występować w 2 formach:
na podstawie kredytu zabezpieczonego przez Skarb Państwa, NBP, Wspólnotę Europejską lub jej kraj członkowski, Europejski Bank Inwestycyjny, Bank Światowy
na podstawie wierzytelności banku hipotecznego z tytułu kredytów udzielonych wymienionym wyżej podmiotom
V. Instrumenty pochodne, derivatives - walory, których wycena jest zależna od instrumentu bazowego. Do derywatywów zalicza…
… (np.CeTO).
W Polsce warunkiem dopuszczenia do obrotu publicznego giełdowego jest zgoda Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Obrót na nich może dotyczyć zarówno obrotu pierwotnego (nowych emisji) jak i wtórnego ale rynek publiczny jest szczególnie ważny do przedstawiania publicznych ofert nabycia; prawo o papierach wartościowych reguluje ściśle jakie warunki musi spełniać publiczna oferta. Transakcje…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)