Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych Stanowi dochód budżetu państwa. Podatnicy nie muszą w pełni ewidencjonować przychodów i rozchodów, ale musi to robić zgodnie z uproszczonym wzorem. Ten sposób opodatkowania stosowany jest na wniosek (nigdy z urzędu), złożony do 20. stycznia. Złożenie wniosku nie oznacza automatycznie przyznania takiego sposobu rozliczania, konieczna jest decyzja administracyjna. W przypadku wyboru tej formy opodatkowania nie jest możliwe wspólne rozliczenie z małżonkiem.
Podmioty: osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych oraz w formie spółki jawnej osób fizycznych. Forma ta jest niedopuszczalna dla niektórych zawodów, np. notariuszy, lekarzy.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2006 r. mogą opłacać podatnicy, którzy w 2005 roku uzyskali przychody z działalności gospodarczej w wysokości nieprzekraczającej 250.000 euro. Przedmiot: przychody osiągane z pozarolniczej działalności gospodarczej, przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Podstawa opodatkowania : przychód bez pomniejszania o koszty jego uzyskania. Naruszenie zasad ewidencjonowania spowoduje określenie podstawy opodatkowania w drodze norm szacunkowych przez organ podatkowy. Stawki: Wyrażone są procentowo i zróżnicowane zależnie od konkretnych przypadków:
- 20% przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów a także przychodów z najmu i umów o podobnym charakterze od nadwyżki ponad kwotę stanowiącą 4000 euro
- 17% przychodów ze świadczenia niektórych usług niematerialnych (np. wynajmu samochodów osobowych)
- 8,5% od przychodów z m.in. działalności usługowej
- 5,5% od przychodów z działalności wytwórczej i budowlanej
- 3% od przychodów m.in. z działalności usługowej w zakresie handlu
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)