To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ĆWICZENIA
Art. 260 TFUE (NOWOŚĆ)
Ryczałt- Jednorazowa suma za nieusunięcie naruszenia między wyrokiem z art. 258/259 a wyrokiem z art. 260. Nadany za czas który upłyną między wyrokami ponieważ ciągle jest w stanie naruszenia prawa. - Funkcja penalizacyjna (ukarania)
Kara pieniężna- Naliczana za każdy dzień zwłoki w usunięciu naruszenia- liczony od wyroku z art. 260. - funkcja prewencyjna STOSOWANE ŁĄCZNIE OD 2005 r. (początkowo było tak że KE wnioskowała o nałożenie tylko kary pieniężnej. Pojawiła się sytuacja kiedy Francja nie wykonała wyroku z 1991 r. a w 2004 r. został wydany wyrok o nałożeniu kary finansowej. Ale ze względy na to że Francja przez długi czas była w stanie naruszenia wnioskowano o ryczałt. Po raz pierwszy w 2004 r. TSUE nałożył dwie kary ponieważ pominąłby cały okres kiedy Francja była w stanie naruszenia. W 2005 r. KE zmieniła swoje wytyczne dot. naliczania kar finansowych. KE ustanowiła dla każdego państwa stały ryczałt (polska ok 4mln Euro) i karę pieniężną za każdy dzień zwłoki (bez względu na państwo 630 euro mnożone przez współczynnik wagi naruszenia(1-20) mnożone przez czas trwania naruszenia(1-3) mnożone przez współczynnik zdolności płatniczej {(n) kara musi być odpowiednio dotkliwa dla państwa} Egzekucja takiej kary- państwo samo wpłaca do budżetu unijnego. Można je przymusić.
Odpowiedzialność państwa za naruszenie prawa unijnego -Jurysdykcja sądów krajowych w przypadku naruszania przez państwo prawa UE
1. Zasądzanie od państwa zwrotu świadczeń nienależnych - Świadczenie nie należne( świadczenie pobrane ale które nie powinno być pobrane. Pobrane przez państwo+ sprzeczne z prawem unijnym -Prawo krajowe sprzeczne z prawem UE, błędna interpretacja prawa EU. Procedura dochodzenia zwrotu świadczeń niezależnych:
-Autonomia Proceduralna ( Nie ma procedur w prawie UE. Państwa same decydują w jakiej procedurze będzie się to odbywać) Zasada ekwiwalentności ( niedyskryminacji, roszczenia oparte na prawie UE nie mogą być gorzej traktowane) Zasada efektywności (zapewnienie efektywności, zakaz utrudniania roszczeń opartych na prawie UE) 2. Zasądzanie środków tymczasowych- Środek tymczasowy( środki o charakterze zapobiegawczym przyznawany w sposób tymczasowy aby zabezpieczyć wykonanie przyszłego roszczenia, uprzedzamy wyrok ale zabezpieczamy roszczenie) Sytuacja kiedy ja jako powód składam pozew ale one się ciągną, ja w tym czasie mogę ponieść straty finansowe, wnioskuje do sądu o zabezpieczenie naszego sporu aby nie tracić środków. Wniesienie środka zapobiegawczego aby poczekać do decyzji wyroku. -zastosowanie w przypadku naruszenia prawa unijnego. Chodzi o to aby zabezpieczyć wykonanie prawa UE. -źródło uprawnienia sądów krajowych - FACTORTAME(C-213/89 - orzeczenie) Sądy mogą wydawać środki tymczasowe nawet jeśli nie ma procedur dokładnych.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)