To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Rusztowania wieżowe
Wieże wyciągowe drewniane
Wieże wyciągowe wykonuje się jako jedno-lub dwuklatkowe (rys. 7.49). Podwalina wieży powinna być wykonana z krawędziaków sosnowych o przekroju 140 x 140 lub 160x x 160 mm. W narożach podwaliny ustawia się po 2 stojaki, również z krawędziaków sosnowych o wymiarach przekroju 140 x 140 mm. Stojaki powinny być połączone ze sobą na zakład i wzmocnione klamrami. Stojaki narożnikowe należy usztywniać deskami sosnowymi grubości 38 mm, przybitymi do zewnętrznej strony mniej więcej co 2,3 m, oraz tężnikami krzyżowymi z takich samych desek, przybitymi do stojaków między wspomnianymi deskami poziomymi. W celu zabezpieczenia wieży przed działaniem wiatru zamocowuje się ją stalowymi linami lub drutami zakotwionymi w gruncie. Niezależnie od tego należy przybić do stojaków od strony wewnętrznej poziome bale grubości 50 mm. Bale te powinny być przybite z dwóch przciw-ległych stron w odstępach co 2 lub 2,5 m. Wieże wyciągowe należy budować od razu na całą wysokość (co najmniej 2,3 m ponad wysokość budynku).
Obok wieży powinna być urządzona maszynownia zabezpieczona przed uszkodzeniami daszkiem ochronnym. Również wejście do wieży powinno być osłonięte daszkiem wysuniętym przed wieżę na ok. 2 m.
Wieże wyciągowe z rur stalowych
Konstrukcję wieży tworzą 4 słupy ustawione na każdym narożniku (rys.7.50). Słup jest złożony z 3 stojaków z rur stalowych, które w rzucie poziomym są ustawione w odległości 20 cm od siebie, w kształcie kątownika. Rury stalowe powinny być takie same jak przy rusztowaniach -roboczych stalowych. Stojaki w pionie są tak połączone, że złącza poszczególnych gałęzi wypadają na różnej wysokości. Co ok. 1,5 m stojaki powinny być stężone poziomymi rurami, przy -~ czym na dwóch przeciwległych bokach daje się dwie rury, a na pozostałych jedną. Każde pole między poziomymi połączeniami należy usztywnić tężnikami krzyżowymi z pojedynczych rur.
Słupy wieży ustawia się na podstawkach z blachy grubości 10 mm. Podstawki te umocowuje się na podwalinie za pomocą śrub i haków. " Do wieży stalowej są stosowane następujące elementy drewniane: ;
— deski pod prowadnice klatki,
— belki podtrzymujące belkę nośną, — podwalina,
— slup boczny długości 1,5 m do osadzenia wspornika liny nośnej.
Rusztowanie kolumnowe typu Warszawa
r-, (rys. 7.51) może być stosowane do wysokości 10 m, przy czym do 5 m jako wolno stojące, powyżej 5 m obowiązkowo kotwione do ściany co 3 m.
Rusztowanie to można łatwo i szybko zmontować. Jego cechą charakterystyczną są połączenia przegubowe (czop i tuleja) łączące w zasadzie wszystkie części rusztowania. Takie rozwiązanie pozwoliło na wyeliminowanie złączy śrubowych. W skład jednego kompletu rusztowania wchodzą: ramy poziome 16 szt., stężenie przekątne 4 szt., podstawki 4 szt., poręcze 2 szt. Rusztowanie ustawia się na podkładach drewnianych i na podstawkach śrubowych do regulacji zarówno w pionie, jak i w poziomie. Podstawowe dane techniczne:
(…)
… się na podkładach drewnianych i na podstawkach śrubowych do regulacji zarówno w pionie, jak i w poziomie. Podstawowe dane techniczne:
— powierzchnia użytkowa pomostu roboczego 1,6 x 1,6 = 2,56 m2,
— dopuszczalny udźwig wysięgnika transportowego 500 kg, — maksymalna wysokość pomostu: przy podwójnym komplecie rusztowań 10,9 m, przy pojedynczym komplecie rusztowań 5,05 m.
Wieże podporowe
Na bazie elementów konstrukcyjnych stalowych rusztowań ramowych są oferowane rusztowania wieżowe podporowe o konstrukcjach przystosowanych do przejmowania dużych obciążeń, niezbędnych szcżególnie przy realizacji obiektów komunikacyjnych, takich jak konstrukcje nośne mostów, wiaduktów, obudowy tuneli, parkingi podziemne itp.
Na rysunku 7.52 pokazano rusztowanie wieżowe z elementów ramowych Hiinnebeck systemu ID 15.
Przykład…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)