Montaż rusztowań - wymagania ogólne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 581
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Montaż rusztowań - wymagania ogólne - strona 1 Montaż rusztowań - wymagania ogólne - strona 2

Fragment notatki:

Montaż rusztowań - wymagania ogólne
Montażem rusztowań powinni zajmować się pracownicy przeszkoleni w tym zakresie. Mon­taż powinien być przeprowadzony zgodnie z dokumentacją danego rodzaju rusztowań pod nad­zorem osób upoważnionych do kierowania ro­botami budowlano-montażowym oraz z „Wa­runkami technicznymi wykonania i odbioru ro­bót budowlno-montażowych" (Arkady, Warsza­wa 1989). Rusztowanie powinno być dopusz­czone do użytkowania dopiero po sprawdzeniu i odbiorze przez nadzór techniczny oraz po­twierdzeniu jego przydatności do określonych robót zapisem w dzienniku budowy dokonanym przez kierownika budowy. Nośność podłoża gruntowego w miejscu usta­wienia rusztowania powinna być nie mniejsza niż 0,1 MPa.
Rozstawy stojaków nie powinny być większe niż:
a) w kierunku równoległym do ściany, tj. po­dłużnie:
— przy rusztowaniach drewnianych 2,50 m,
— przy rusztowaniach z rur stalowych 2,00 m,
b) w kierunku prostopadłym do ściany, tj. po­przecznie:
— przy rusztowaniach drewnianych 1,50 m,
— przy rusztowaniach z rur stalowych 1,35 m. Stężenia rusztowań przyściennych wysokości ponad 10 m należy mocować do stojaków i rozmieszczać na całej długości rusztowania w sposób zapewniający nieprzesuwalność wę­złów. W pionie należy je umieszczać w odstę­pach nie większych niż 6 m.
Konstrukcję rusztowania trzeba kotwić do ścia­ny. Siła w cięgnie kotwiącym nie może być mniejsza niż 2,5 kN, a odległość między za­kotwieniami nie powinna być większa niż 5 m. Kotwie (haki) należy wbijać w kołki drewniane osadzone uprzednio w ścianie na głębokość co najmniej 20 cm. Każde rusztowanie przyścien­ne powinno mieć wydzielone miejsce służące komunikacji pionowej pracowników zatrudnio­nych na rusztowaniu. Odległość między sąsied­nimi pionami komunikacyjnymi nie powinna być większa niż 40 m.
Konstrukcja wysięgników transportowych po­winna zapewnić przeniesienie obciążenia pio­nowego pięciokrotnie większego niż obciążenie dopuszczalne i obciążenie poziome od naciągu liny.
Do transportu materiałów o masie większej niż 150 kg powinna być wykonana wieża wyciągo­wa jako konstrukcja samodzielna przylegająca do konstrukcji rusztowania. Rusztowania usytuowane bezpośrednio przy drogach (ulicach) powinny mieć daszki ochron­ne nachylone w kierunku rusztowania pod ką­tem nie mniejszym niż 40° do poziomu. Miejsca na placu budowy, gdzie jest prowadzo­ny montaż lub demontaż rusztowań oraz gdzie wykonuje się roboty na rusztowaniach, nale­ży oznaczać za pomocą tablic ostrzegawczych umieszczonych w widocznych miejscach. Na rusztowaniach i wieżach wyciągowych powin­ny być wywieszone tablice informacyjne o do­puszczalnym obciążeniu pomostów rusztowania i pomostu wyciągu. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz