Warunki bhp przy montażu i eksploatacji rusztowań

Nasza ocena:

5
Pobrań: 63
Wyświetleń: 567
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Warunki bhp przy montażu i eksploatacji rusztowań - strona 1 Warunki bhp przy montażu i eksploatacji rusztowań - strona 2

Fragment notatki:

Warunki bhp przy montażu i eksploatacji rusztowań
• Robotnicy zatrudnieni przy montażu i de­montażu rusztowań powinni mieć założone pa­sy ochronne, które w czasie prac przymocowuje się do stałych części budynku.
Nie wolno montować ani rozbierać rusztowań: o zmroku bez sztucznego oświetlenia zapewnia­jącego dobrą widoczność, w czasie gęstej mgły lub ulewnego deszczu, podczas burzy i silnego wiatru o prędkości przekraczającej 10 m/s.
• Do budowy rusztowań nie wolno używać dre­wna nieokorowanego lub desek zrzynkowych.
• Podłużnice rusztowań stojakowych powinny być umocowane do stojaków i mogą być sztu­kowane tylko na stojakach. Nie mogą one pra­cować jako wsporniki.
• Deski pomostowe muszą się opierać co naj­mniej na 3 leżniach, a sztukowanie ich jest do­zwolone tylko na leżniach. Drabiny rusztowań należy tak ustawiać, aby obie nogi spoczywały na wspólnej podkładce z grubej deski.
o Przy rusztowaniach wiszących zabrania się umocowywać wysuwnice jedynie metodą zakli­nowania. Łączenie dwóch rusztowań wiszących za pośrednictwem tzw. mostka i używania dra­bin lub kozłów na tych rusztowaniach jest za­bronione. Rusztowanie musi być zabezpieczone przed wahaniami. « W stalowych rusztowaniach rurowych nie wolno zaklinowywać połączeń węzłowych przez wkładanie kawałków stali czy drewna między rurę a jarzmo łącznika. Rusztowania mogą być oddawane do użytku po przyjęciu protokólarnym stwierdzającym zgodność mon­tażu z projektem i warunkami technicznymi. Przyjmując rusztowanie, sprawdza się w szcze­gólności pionowość stojaków i poziome ułoże­nie podłużnie i bieżni, poprawność przymoco­wania do ściany budynku, prawidłowość zało­żenia złączy i dokręcenia śrub, założenia i uzie­mienia piorunochronów oraz kontroluje się, czy w pobliżu rusztowania nie występują nieizolo-wane przewody elektryczne. o Przy stosowaniu wież wyciągowych każdy podnośnik powinien być zaopatrzony w napis określający największe dopuszczalne obciąże­nie oraz stwierdzający dopuszczalność lub za­kaz przewozu pracowników. Co 2 tygodnie po­winien odbywać się przegląd wież będących w użyciu. Stan rusztowań powinien być spraw­dzany okresowo, zależnie od ich rodzaju, obcią­żenia i intensywności użytkowania, e Ponadto należy dokonać starannych oględzin stanu rusztowań po dłuższej przerwie w ro­botach, po każdej burzy, wichurze, ulewie lub śnieżycy. Rusztowania wiszące i na wysuwnicach należy kontrolować codziennie przed roz­poczęciem robót. Nie wolno pozostawiać na rusztowaniach materiałów lub narzędzi na noc, na dni świąteczne lub na czas dłuższych przerw w robotach.
• Śnieg z rusztowań powinno się usuwać nawet wtedy, gdy się ich nie używa, a to ze względu na dodatkowe obciążenie, gnicie drewna, rdzewie­nie gwoździ i elementów stalowych. Zabrania się zrzucania elementów rusztowań przy roz­biórce. Na wszystkich rusztowaniach powinny być wywieszone tablice z podanym dopuszczal­nym obciążeniem pomostu. Rusztowanie po­winno być konserwowane. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz