Rusztowania stojakowe z rur

Nasza ocena:

5
Pobrań: 56
Wyświetleń: 966
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rusztowania stojakowe z rur - strona 1 Rusztowania stojakowe z rur - strona 2 Rusztowania stojakowe z rur - strona 3

Fragment notatki:

Rusztowania stojakowe z rur
W zależności od wielkości parametru podstawo­wego, jakim jest dla rusztowań obciążenie użyt­kowe pomostu roboczego, rozróżnia się sześć wielkości znamionowych rusztowań oznaczo­nych kolejno cyframi od 1 do 6 według tabli­cy 7.4 (PN-M-47900-1.-1996) Obciążenie użytkowe pomostów roboczych rusztowań przejezdnych nie może przekraczać 2,00 kN/m-.
W rusztowaniach stojakowych (PN-M-47900--1:1996) elementem konstrukcyjnym przeno­szącym na podłoże pionowe obciążenie własne i użytkowe rusztowania jest stojak. Nośność podłoży gruntowych, na których jest ustawione rusztowanie, nie może być mniejsza niż 10 MPa (wg PN-81/B-03020). Obciążenie jednostkowe od konstrukcji rusztowania nie mo­że być większe od wielkości obciążeń dopusz­czalnych dla danego podłoża. Podkłady należy układać na przygotowanym podłożu, prostopadle do ściany budowli, w spo­sób zapewniający docisk do podłoża całą dolną płaszczyzną podkładu, przy czym czoło pod­kładu powinno być odsunięte o 5 cm od cokołu budowli. Przy sytuowaniu podkładów na terenie pochylonym, gdy kąt nachylenia terenu wzdłuż rusztowania jest większy niż 6°, należy wyko­nać tarasy, których szerokość powinna wynosić co najmniej 0,8 m. Dla rusztowań przyściennych i wolno stoją­cych rozstaw stojaków w zależności od wiel­kości znamionowej określonej w PN-M-47900--1:1996 podano w tablicy 7.5. Wysokość każdej kondygnacji powinna wynosić 2,0 m, licząc od wierzchu pomostu do wierzchu pomostu następnej kondygnacji. Przykładowy schemat konstrukcyjny rusztowa­nia stojakowego z rur pokazano na rys. 7.14. Konstrukcja rusztowania powinna być stężona poziomo i pionowo.
Stężenie poziome. Konstrukcje rusztowań przyściennych wysokości ponad 20 m oraz rusz­towań wolno stojących należy stężać na całej długości rusztowania w sposób zapewniający nieprzesuwalność węzłów. Rozmieszczenie stę­żeń w pionie powinno być takie, aby odległość między nimi nie przekraczała 10 m. Stężenie pionowe. Zewnętrzne stojaki ruszto­wań przyściennych i wolno stojących należy łą­czyć stężeniami pionowymi na całej wysoko­ści rusztowania. Stężenia pionowe powinny być rozmieszczane symetrycznie, przy czym liczba stężeń nie może być mniejsza niż 2 na każdej kondygnacji. Odległość między polami stężeń (przedziałami stężonymi) nie może przekraczać 10 m.
Stężenie pionowe poprzeczne należy mocować złączami krzyżowymi do podłużnie zamocowa­nych do stojaków.
Kotwienie rusztowań. Rusztowania przyścien­ne muszą być kotwione do budynku w sposób zapewniający stateczność i sztywność konstruk­cji. Liczbę zakotwień przypadającą na wycinek rusztowania należy ustalić na podstawie obli­czeń statycznych, przyjmując warunek, że wielkość siły odrywającej rusztowanie (prostopadle do ściany) na 1 kotwę nie może przekraczać 250 daN.

(…)

… się opierać co najmniej na trzech poprzeczni-cach. Pomosty z płyt pomostowych znormalizowanych powinny być układane na podłużni-cach lub poprzecznicach, jeżeli umożliwia to konstrukcja złącza wzdłużnego w podłużnicach. Deski i płyty należy układać tak, aby szerokość szczelin nie przekraczała 15 mm (rys. 7.16). Powinny być zamontowane co najmniej dwa po­mosty robocze i pomost zabezpieczający ułożo­ny…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz