To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Rusztowania ramowe metalowe
Podstawowymi elementami konstrukcyjnymi rusztowań ramowych (PN-M-47900-3:1996) są ramy stojakowe (rys. 7.35). Wymagania odnośnie do podłoża i posadowienia rusztowań są jak dla rusztowań stojakowych z rur stalowych, z tym że w przypadku ramowych rusztowań wieżowych na rolkach jezdnych nachylenie terenu nie może być większe niż 1%. Rozstaw podłużny ram pionowych, rozstaw stojaków ram w kierunku poprzecznym oraz szerokość pomostu w zależności od wielkości znamionowej wg PN--M-47900-l:1996 zestawiono w tabl. 7.7. Wysokość powtarzalnej kondygnacji rusztowań ramowych powinna wynosić 2 m, licząc od wierzchu pomostu jednej kondygnacji do wierzchu pomostu następnej kondygnacji. Stężenia rusztowań ramowych powinny być wykonane tak jak w przypadku rusztowań stojakowych z rur, zgodnie z PN-M-47900-2.1996. Maksymalna wysokość rusztowania ramowego nieruchomego nie może być większa niż 30 m. Wysokość rusztowania ramowego przeznaczonego do eksploatacji wewnątrz budynku nie może być większa niż 12 m, natomiast przeznaczonego do eksploatacji w terenie otwartym i narażonego na działanie wiatru nie większa niż 8 m.
Układanie pomostów roboczych, wykonanie pionów komunikacyjnych i wysięgników transportowych oraz urządzeń piorunochronnych przebiega tak jak przy rusztowaniach stojakowych z rur stalowych. Przykład rusztowań ramowych najnowszej generacji typu Baumann Mostostal wysokości powyżej 30 m pokazano na rys. 7.36. Są to:
— rusztowania wysokości 30 m 30 m jest wymagana kontrola geodezyjna poziomu i pionu ram w obydwu kierunkach. Instrukcja montażu i eksploatacji rusztowań wysokości większej niż 30 m, według której należy te rusztowania montować, przewiduje między innymi konieczność wykonywania stężeń: podłużnych (rys. 7.37), poziomych ukośnych (rys. 7.38) i pionowych ukośnych (rys. 7.39).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)