Ruchliwość elektroforetyczna koloidów-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1043
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ruchliwość elektroforetyczna koloidów-opracowanie - strona 1 Ruchliwość elektroforetyczna koloidów-opracowanie - strona 2 Ruchliwość elektroforetyczna koloidów-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Ruchliwość elektroforetyczna koloidów; Potencjał elektrokinetyczny
Cel:
Celem doświadczenia było wyznaczenie potencjału elektrokinetycznego koloidu AgSCN na podstawie zaobserwowanej ruchliwości elektroforetycznej owego koloidu.
Przebieg doświadczenia:
Na początku przygotowałyśmy roztwór AgSCN przez zmiareczkowanie rodanku potasu azotanem srebra tak, aby nie dopuścić do wytrącenia osadu. Następnie wlałyśmy do u-rurki w aparacie Burtona wodę tak, aby zalegała na całym dnie i sięgała do podstaw ramion u-rurki. Nasz koloid wlałyśmy do zbiornika z tyłu aparatu i za pomocą kranu trójdrożnego, powoli wprowadziłyśmy go tak, aby nie zaburzyć podziału faz koloid-woda. Napełniałyśmy u-rurkę do momentu, kiedy elektrody umieszczone u wylotu ramion zetknęły się z wodą. Potencjał przyłożony do elektrod wynosił 100 V. Następnie zanotowałyśmy początkową wartość poziomów na których można było zaobserwować rozdział faz i kontynuowałyśmy pomiar co 5 minut.
Wyniki doświadczenia:
Zanotowane poziomy rozdziału faz w czasie:
Czas [min]
Prawe ramie [cm]
Lewe ramie [cm]
0
4,0
6,7
15
3,3
7,5
20
2,8
7,7
25
2,8
7,7
Opracowanie wyników:
Aby obliczyć potencjał elektrokinetyczny ζ AgSCN posłużyłyśmy się następującymi wzorami:
Gdzie: u - ruchliwość elektroforetyczna, v - prędkość zmiany wysokości poziomu koloidu, s - średnia różnica poziomu koloidu w ramionach, t - czas obserwowanych zmian, E - potencjał przyłożony do elektrod, η - lepkość dynamiczna,  - przenikalność elektryczna ośrodka, 0 - przenikalność elektryczna próżni, ζ - potencjał elektrokinetyczny.
Po podstawieniu do wzoru otrzymałyśmy następujące wartości:
W naszym doświadczeniu wykorzystałyśmy tylko jeden związek koloidalny, który niestety nie spełnił naszych oczekiwań. Wyniki doświadczenia nie obrazują w pełni ruchliwości elektroforetycznej, więc możemy tylko przypuszczać o przebiegu doświadczenia. Teoretycznie zol powstały z cząsteczek AgI mógł lepiej obrazować to zjawisko, czyli poziom zolu w jednym ramieniu u-rurki powinien się podwyższyć, natomiast w drugim ramieniu - obniżyć. Różnicą, która o tym zadecydowała mogła być mniejsza objętość cząsteczek AgI w porównaniu do AgSCN, które dzięki niej miały możliwość łatwiejszego przemieszczania się w wodzie. Ładunek na powierzchni cząstki koloidalnej można wyznaczyć posługując się wzorem:
Gdzie: q - ładunek na granicy faz,

(…)


Ruchliwość elektroforetyczna koloidów; Potencjał elektrokinetyczny
Cel:
Celem doświadczenia było wyznaczenie potencjału elektrokinetycznego koloidu AgSCN na podstawie zaobserwowanej ruchliwości elektroforetycznej owego koloidu.
Przebieg doświadczenia:
Na początku przygotowałyśmy roztwór AgSCN przez zmiareczkowanie rodanku potasu azotanem srebra tak, aby nie dopuścić do wytrącenia osadu. Następnie…
… do wyznaczenia potencjału elektrokinetycznego:
Elektroosmoza
Potencjał przepływu
Potencjał sedymentacji
Wnioski:
Niestety w naszym doświadczeniu nie udało nam się empirycznie zobaczyć zjawiska elektroforezy. Mogło być to spowodowane niedokładnie sporządzonym zolem lub zakłóceniami spowodowanymi przez aparaturę. …
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz