Ruch ciepła- przenoszenie ciepła - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 637
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ruch ciepła- przenoszenie ciepła - omówienie - strona 1 Ruch ciepła- przenoszenie ciepła - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Ruch ciepła- przenoszenie ciepła Przenoszenie ciepła:
Jest związane z bardzo wieloma procesami, jakie prowadzi się w inżynierii bioprocesowej/chemicznej gdzie nie ma to związku z żywymi organizmami. Np. Sterylizacja
Ciepło- forma energii, która jest energią drgania cząsteczek, a więc energią związaną z molekułami, z których stworzona jest materia. Ta energia może ulegać przemianom
Np. Podczas mieszania energia kinetyczna wirów może zamieniać się w ciepło (niewielkie, niezbyt mierzalne).
Żeby ciepło było przekazywane (0przenoszone z jednego obiektu na drugi) muszą być spełnione pewne warunki:
Różnica temperatur- jest to siła napędowa przenoszenia ciepła
Miary związane z ruchem ciepła:
Q- strumień ciepła [J/s] a nie sam J- ilość ciepła przekazywana w jednostce czasu, miara ilości ciepła W inżynierii chemicznej operujemy strumieniami ciepła nie operujemy bezpośrednio ciepłem w sensie opisu zjawiska.
Jeżeli jest przekazywany 1J w 1s to mówimy ze nasz strumień ciepła wytwarza 1W (wat)
Cp- ciepło właściwe [J/kg x K]- cecha charakterystyczna konkretnej substancji i mówi nam ile trzeba ciepła dostarczyć aby podnieść określoną jednostkę masy w układzie SI, 1kg tej substancji o temperaturę 1K.
Punkt potrójny wody:
Temperatura przemiany fazowej 0˚-to jest tzw. punkt potrójny wody, w którym termodynamicznie w równowadze jest faza ciekła, gazowa i stała.
Te skale są współliniowe, zmiana o 1˚ czy Kelwina czy Celsjusza jest taką samą zmianą. Stąd czasami ciepło właściwe podaje się w [J/kg x deg] w sensie ˚. Odległość miedzy 1˚ Celsjusza a 1 Kelwinem jest taka sama.
Ciepło właściwe wody CpH2O= 4190 [J/kg x K]- jedno z największych w przyrodzie, jeśli chodzi o tak niskocząsteczkową substancje jak woda.
Ogrzewamy wodę mającą 20˚, ogrzewamy dając strumień ciepła aby dojść do 100˚.
W tych 100˚ dla wody jest temperatura wrzenia czyli temp przemiany fazowej. Temperatura przemiany fazowej:
Konkretna temperatura, charakterystyczna dla danej substancji w warunkach stałego ciśnienia. Woda w 100˚ może być w formie ciekłej bądź w formie pary. rp- ciepło przemiany fazowej, ciepło parowania, ciepło wrzenia [J/kg]
Żeby przekształcić wodę/każdą substancje z fazy ciekłej do fazy pary potrzebne jest dołożenie ciepła.
Ile trzeba J energii dołożyć żeby ciecz, np. wodę która ma temp 100˚ zamienić w parę o tej samej temperaturze. Dlatego przy cieple przemian fazowych nigdy nie ma ˚ zawsze jest w [J/kg].


(…)

… przemian fazowych dla wody: 2 x 109[J/kg] (dlatego oparzenia parą są zabójcze dla człowieka, ponieważ jeżeli para czegoś dotyka i zamienia się w ramach tego w fazę ciekłą i oddaje ciepło, to jest to bardzo duża ilość ciepła)
Ciepło parowania i ciepło skraplania to jest dokładnie to samo. Albo trzeba dodać albo trzeba odjąć ciepło, aby zmienić stan skupienia, czyli dokonać przemiany fazowej.
Ciepło…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz