To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Ruch ciepła- przenoszenie ciepła Przenoszenie ciepła:
Jest związane z bardzo wieloma procesami, jakie prowadzi się w inżynierii bioprocesowej/chemicznej gdzie nie ma to związku z żywymi organizmami. Np. Sterylizacja
Ciepło- forma energii, która jest energią drgania cząsteczek, a więc energią związaną z molekułami, z których stworzona jest materia. Ta energia może ulegać przemianom
Np. Podczas mieszania energia kinetyczna wirów może zamieniać się w ciepło (niewielkie, niezbyt mierzalne).
Żeby ciepło było przekazywane (0przenoszone z jednego obiektu na drugi) muszą być spełnione pewne warunki:
Różnica temperatur- jest to siła napędowa przenoszenia ciepła
Miary związane z ruchem ciepła:
Q- strumień ciepła [J/s] a nie sam J- ilość ciepła przekazywana w jednostce czasu, miara ilości ciepła W inżynierii chemicznej operujemy strumieniami ciepła nie operujemy bezpośrednio ciepłem w sensie opisu zjawiska.
Jeżeli jest przekazywany 1J w 1s to mówimy ze nasz strumień ciepła wytwarza 1W (wat)
Cp- ciepło właściwe [J/kg x K]- cecha charakterystyczna konkretnej substancji i mówi nam ile trzeba ciepła dostarczyć aby podnieść określoną jednostkę masy w układzie SI, 1kg tej substancji o temperaturę 1K.
Punkt potrójny wody:
Temperatura przemiany fazowej 0˚-to jest tzw. punkt potrójny wody, w którym termodynamicznie w równowadze jest faza ciekła, gazowa i stała.
Te skale są współliniowe, zmiana o 1˚ czy Kelwina czy Celsjusza jest taką samą zmianą. Stąd czasami ciepło właściwe podaje się w [J/kg x deg] w sensie ˚. Odległość miedzy 1˚ Celsjusza a 1 Kelwinem jest taka sama.
Ciepło właściwe wody CpH2O= 4190 [J/kg x K]- jedno z największych w przyrodzie, jeśli chodzi o tak niskocząsteczkową substancje jak woda.
Ogrzewamy wodę mającą 20˚, ogrzewamy dając strumień ciepła aby dojść do 100˚.
W tych 100˚ dla wody jest temperatura wrzenia czyli temp przemiany fazowej. Temperatura przemiany fazowej:
Konkretna temperatura, charakterystyczna dla danej substancji w warunkach stałego ciśnienia. Woda w 100˚ może być w formie ciekłej bądź w formie pary. rp- ciepło przemiany fazowej, ciepło parowania, ciepło wrzenia [J/kg]
Żeby przekształcić wodę/każdą substancje z fazy ciekłej do fazy pary potrzebne jest dołożenie ciepła.
Ile trzeba J energii dołożyć żeby ciecz, np. wodę która ma temp 100˚ zamienić w parę o tej samej temperaturze. Dlatego przy cieple przemian fazowych nigdy nie ma ˚ zawsze jest w [J/kg].
(…)
… przemian fazowych dla wody: 2 x 109[J/kg] (dlatego oparzenia parą są zabójcze dla człowieka, ponieważ jeżeli para czegoś dotyka i zamienia się w ramach tego w fazę ciekłą i oddaje ciepło, to jest to bardzo duża ilość ciepła)
Ciepło parowania i ciepło skraplania to jest dokładnie to samo. Albo trzeba dodać albo trzeba odjąć ciepło, aby zmienić stan skupienia, czyli dokonać przemiany fazowej.
Ciepło…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)