To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Rozwój gospodarczy - dwa ujęcia: Tradycyjna ekonomia - rozwój gospodarczy = wzrost gospodarczy, podejście ilościowe, miarą sukcesu jest zmiana wskaźnika PKB
Nowa ekonomia - rozwój gospodarczy to wieloaspektowy proces, który prowadzi do zasadniczych zmian i do wzrostu gospodarczego oraz zmniejszania się nierówności i umacniania siły gospodarki; proces o charakterze jakościowym; ludziom żyje się coraz lepiej.
09.10.2012r. WYKŁAD II ROZWÓJ GOSPODARCZY
Systematyzując zróżnicowane interpretacje pojęcia rozwoju gospodarczego można stosować podejście Z. Chojnickiego (1988), który proponuje rozpatrywać rozwój społeczno-gospodarczy w następujących ujęciach: Całościowym i częściowym - W ujęciu całościowym rozwój społeczno-gospodarczy jest rozpatrywany jako zmiany własności globalnych systemów społecznych ukierunkowane zarówno na zwiększenie ich złożoności, jak i integracji. Ujęcie częściowe rozwoju społeczno-gospodarczego dotyczy natomiast poszczególnych składników rzeczywistości społecznej, gospodarczej, kulturowej, politycznej i ich własności oraz jej otoczenia.
Procesowym i finalnym - W aspekcie procesowym głównym przedmiotem zainteresowania jest sam przebieg procesu rozwoju społeczno-gospodarczego, a więc charakterystyka procesów rozwojowych, które kształtują nowe własności systemów społeczno-gospodarczych, a przede wszystkim nowe własności ich struktury. Podstawowymi procesami rozwoju są procesy różnicowania i procesy integracyjne, które zachodzą na płaszczyźnie geograficznej, gospodarczej, kulturowej i politycznej. W aspekcie finalnym głównym przedmiotem zainteresowania jest cel, ku któremu zmierza rozwój. Jest to pewien stan systemu, który stanowi bądź kulminację rozwoju, bądź wyróżniony stan jego transformacji.
Opisowym i wartościującym - W ujęciu opisowym bada się charakter zmian, jakie budują proces rozwoju, koncentrujemy się na ujęciu idiograficznym, opisowym. Ważne jest poznanie mechanizmów rozwoju, szczególnie jego czynników. W ujęciu wartościującym dokonujemy relatywizacji zmian z punktu widzenia oceny osób zainteresowanych rozwojem. Proces rozwoju społeczno-gospodarczego jest tu ciągiem zmian
Ilościowym i jakościowym - W ujęciu ilościowym zwracamy uwagę wyłącznie na zmiany o charakterze ilościowym np. PKB. W ujęciu jakościowym pojawia się opinia jakościowa - czy fakt wzrostu gospodarczego podnosi jakość życia.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)