Rozwiązywanie sporów zbiorowych-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 889
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rozwiązywanie sporów zbiorowych-opracowanie - strona 1 Rozwiązywanie sporów zbiorowych-opracowanie - strona 2 Rozwiązywanie sporów zbiorowych-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Rozwiązywanie sporów zbiorowych Spór zbiorowy - to spór pracowników z pracodawcą lub z pracodawcami, dotyczący warunków pracy , płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych . Sporem zbiorowym pracy nie mogą być indywidualne roszczenia pracownika jeżeli ich dochodzenie jest możliwe w postępowaniu przed sądem pracy. Zbiorowy spór pracy może mieć charakter zarówno zakładowy jak i ponadzakładowy . Strony zbiorowego sporu pracy:
Strona pracownicza - reprezentowana jest wyłącznie przez związki zawodowe : Jeśli jest ich kilka to każdy z nich może samodzielnie reprezentować interesy będące przedmiotem sporu - związki mogą także utworzyć wspólną reprezentację w przedmiotowym sporze.
Jeśli nie ma żadnego związku w zakładzie pracy, to pracowników może reprezentować ten związek do którego zwrócili się pracownicy o reprezentowanie ich interesów - związek nie ma jednak obowiązku podjęcia się reprezentacji, a jeśli pracownicy nie znajdą przedstawiciela to nie mają prawnej możliwości uczestniczenia w sporze . Strona pracodawcza - reprezentowana jest przez pracodawcę lub organizację pracodawców jeśli jest więcej niż 1 w sporze. Przez pracowników rozumie osoby pozostające w stosunku pracy , wykonujące pracę nakładczą, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej jeśli nie są pracodawcami.
Spór zbiorowy dotyczący układu zbiorowego pracy lub innego porozumienia nie może się rozpocząć przed wypowiedzeniem tego układu lub porozumienia. Spór zbiorowy rozpoczyna się od dnia wystąpienia do pracodawcy przez podmiot reprezentujący interesy pracownicze z żądaniami , a pracodawca wszystkich żądań nie uwzględnił w terminie do tego wyznaczonym (nie krótszym od 3 dni). Strona pracownicza może zagrozić, że w razie nieuwzględnienia żądań podejmie strajk jednakże nie wcześniej niż przed upływem 14 dni od dnia ogłoszenia sporu (wystąpienia z żądaniami).
Metody rozwiązywania sporów zbiorowych(etapy) Rokowania. Jeżeli pracodawca nie uznał wszystkich żądań organizacji związkowej to pracodawca ma obowiązek przystąpienia do rokowań - oczywiście strona pracownicza musi także wykazywać chęci do załatwienia sprawy przez rokowania. Równocześnie z podjęciem rokowań pracodawca ma obowiązek powiadomić o powstaniu sporu właściwego okręgowego inspektora pracy . Rokowania mogą się zakończyć: Podpisaniem porozumienia - porozumienie kończy spór zbiorowy i ma moc prawną układu zbiorowego pracy. Sporządzeniem protokołu rozbieżności

(…)

… niezbędnym do ochrony mienia zakładu pracy i funkcjonowania urządzeń, których unieruchomienie może spowodować zagrożenie zdrowia i życia lub przywrócenia normalnej działalności zakładu. Organizatorzy akcji strajkowej mają obowiązek dbać o mienie zakładu pracy i funkcjonowania wyżej wymienionych urządzeń. Strajk solidarnościowy - może być zorganizowany przez związek zawodowy działający w innym zakładzie…
… do strajku jest w pewnym zakresie ograniczony - strajku nie mogą podejmować:
Pracownicy zatrudnieni w organach władzy państwowej, rządowej i samorządowej, sądach i prokuraturach bez względu na podstawę stosunku pracy i rodzaju pracy.
Funkcjonariusze ABW, wywiadu, policji, żołnierze, służba więzienna, straż graniczna, służba celna, straż pożarna. Ustawa zabrania także zaprzestania pracy w wyniku strajku…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz