Rozprowadzenie wody-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 721
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rozprowadzenie wody-opracowanie - strona 1 Rozprowadzenie wody-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

2. ROZPROWADZENIE WODY - PROJEKTOWANIE SIECI I PRZEWODÓW WODOCIĄGOWYCH:
2.l. Układ sieci wodociągowej - sieć pierścieniowa:
Woda czerpana z ujęcia po uzdatnieniu jest grawitacyjnie dostarczana do przewodów tranzytowych, którymi dopływa do obszaru zaopatrzenia, a tam rozprowadzana jest za pomocą sieci rozdzielczej.
Zastosowanie sieci pierścieniowej jest hydraulicznie korzystne, gdyż wzajemne powiązanie przewodów magistralnych i rozdzielczych stwarza bardzo dobre warunki przepływu wody i wyrównanie ciśnień. Sieć tego typu zapewnia ciągłość dostawy wody, która może do miejsca czerpania dopłynąć w razie awarii drogą okrężną.
2.2. Ustalenie danych wyjściowych:
Dobranie właściwego układu przewodów i sieci zgodnego z topografią obszaru zasilania - spełnienie tego warunku zapewnia dostawę wody bez przerwy do wszystkich odbiorców w przewidzianej, maksymalnej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem.
2.3.Ustalanie przepływów obliczeniowych na poszczególnych odcinkach sieci:
Powierzchnia miasta podzielona jest na powierzchnie cząstkowe zaopatrywane z poszczególnych przewodów rozdzielczych czy magistralnych, za pomocą dwusiecznych poprowadzonych z punktów przecięcia się osi ulic, w których położone są przewody. Podział na strefy, numery węzłów, długości poszczególnych odcinków i ich średnice oraz gęstość zaludnienia podano na planie przestrzennego zagospodarowania. Na planie tym zaznaczono również przewody rozdzielcze i trasę poprowadzenia głównego przewodu magistralnego.
2.4. Ustalenie rozbioru wody na poszczególnych powierzchniach cząstkowych:
Ustalanie rozbiorów wody w poszczególnych węzłach - ustala się sumując wielkość rozbioru wody, idąc do punktu podziału w kierunku przewodów magistralnych.
2.5. Ustalenie średnic przewodów:
Ustalanie przepływów wody przez poszczególne odcinki przewodów magistralnych pozwoliły na przybliżone przyjęcie średnic przewodów, a następnie przeprowadzenie obliczenia hydraulicznego mającego sprawdzić słuszność przyjętych średnic.
2.6. 0bliczenia hydrauliczne przewodów i sieci:
2.6.l. Zasady obliczania:
Obliczenia hydrauliczne rurociągu sprowadzają się do obliczenia oporów przepływu, a więc strat ciśnienia wzdłuż rurociągu oraz w punktach szczególnych np. w załamaniach, rozgałęzieniach, przy przejściu przez elementy uzbrojenia itd. Obliczenia te opierają się na znanych z hydrauliki prawach ruchu wody w przewodach zamkniętych.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz