To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Programowanie wielkości wodociągu
Charakterystyczne zapotrzebowanie na wodę - Qr=365*Qśrd [m3/rok] , Qśrd=Qj*l.M [m3/d], Qmaxd=Qśrd*Nd [m3/d] , Qśrh= Qmaxd/24 [m3/h] , Qmaxh=Qśrh*Nh [m3/h, qmaxs=Qmaxh/3,6 [dm3/s]
Metody bilansowania wody:
1.metoda z zastosowanie wskaźników sumarycznych zapotrzebowania na wodę na cele bytowo-komunalne i produkcyjne
2. metoda z zastosowaniem wskaźników scalonych zapotzrbowania na wode dla róznych odbiorców na terenie jednostki osadniczej- w zależności od wielkości jednostki osadniczej ustala się wskaźnik zużycia wody na usługi, komunikacje zbiorową, zmywanie ulic, placów i zużywanie wody na terenach przemysłowo-składowych. Zużycie wody w mieszkalnictwie określa się uwzględniając standard budownictwa mieszkaniowego w miastach o różnej wielkości, czyli procentowy udział klas wyposażenia.
3. metoda bilansowania zapotrzebowania na wodę na różne cele na terenie jednostki osadniczej- z zastosowaniem wskaźników szczegółowych- chodzi o wskaźniki nierównomierności dobowej i godzinowej. Dobiera się je z wytycznych w zależności od rodzaju potrzeb. Przy projektowaniu przewodów i sieci należy:
1.Wybrać właściwy układ przewodów i sieci zgodnie z topografia obszaru zasilania.
Układ przewodów musi zapewnić ciśnienie robocze wymagane przez każdego odbiorcę. Projektując należy uwzględnić topografię terenu, gęstość zaludnienia, rozbiory wody. Mamy przewody: tranzytowe dostarczające wodę z ujęcia do sieci uzdatniania i poprzez zbiornik do sieci magistralnej, przewody magistralne rozprowadzają wodę po obszarach zasilania i zaopatrują nią przewody rozdzielcze. Do rozprowadzania wody do poszczególnych odbiorców służa dwa typy układów sieci: sieć promienista- jest ona niestosowana i niekorzystna gdyż powoduje duże różnice ciśnienia w poszczególnych pkt miasta. Siec pierścieniowa- (obwodowa, zamknięta), bardzo korzystna gdyż wzzajenme powiązania przewodów powoduja bardzo dobre warunki przepływu wody i wyrównania ciśnienia.
2. Ustalic przepływy obliczeniowe na poszczególnych odcinkach przewodów i sieci.
Przepływy obliczeniowe, rozbiory odcinkowe, ustala się na podstawie planu sytuacyjno-wysokościowego określając powierzchnię obsługiwaną przez poszczególne przewody metodą podziału na powierzchnie cząstkowe. Przepływ oblicza się ze wzoru Q=∑F*M*q, F-pole powierzchni cząstkowych przynależnych do danego docinka, M-gęstośc zaludnienia,q- zużycie wody przypadające na 1 mieszkańca.
3. Dobrać średnicę przewodów tranzytowych, magistralnych i rozdzielczych.
Ustalenie średnic przeprowadza się na podstawie obliczonych i zsumowanych przepływów wody przez poszczególne odcinki. Srednice oblicza się przekształcając wzór: , dla d
(…)
… ruchu na długości przewodu oblicza się na podstawie jednostkowego spadku ciś. którego wartość można wyznaczyć na podst. Wzoru Darcy-Weisbacha: i=λ*1/d*v2/2g, straty - Δh=i*l, l-dł.przewodu. Opory miejscowe (straty lokalne) powstają w przewodzie przy zmianie kierunku przepływu (łuki, kolana) zmiana przekroju, rozgałęzienia, uzbrojenia (zawory odcinające, zwrotne, wodomierze) na ujęciu (zawory stopowe…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)