To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Rozpoznanie terenu
Wszechstronne rozpoznanie terenu posłuży do ostatecznego, szczegółowego ustalenia lokalizacji obiektu podziemnego. Wymaga to etapowego prowadzenia badań mających na celu:
• ogólne rozpoznanie całego rejonu w otoczeniu projektowanego obiektu,
• opracowanie szczegółowych przekrojów geologicznych z uwzględnieniem warunków wodnych i geotechnicznych,
• uzupełnienie i weryfikację wyników badań w czasie budowy obiektu podziemnego.
Badania rozpoznawcze mają charakter badań wstępnych i obejmują przede wszystkim już istniejące, dostępne informacje o terenie, a więc mapy geologiczne, wyniki badań pośrednich, literaturę dotyczącą morfologii, petrografii, stratygrafii i hydrologii rejonu, w którym przewiduje się budowę obiektu podziemnego. W przypadkach wątpliwych wykonuje się dodatkowe badania pośrednie bądź ogólne rozpoznanie geofizyczne. Najczęściej stosuje się kartowanie powierzchniowe, wykorzystując istniejące w okolicy odsłonięcia geologiczne, a także rozpoznając dostępne zasoby wodne (rzeki, potoki, studnie itd.). Z badań geofizycznych, głównie sejsmicznych i elektrooporowych, otrzymujemy ogólne informacje o granicach zalegania warstw skalnych bądź gruntowych, o występowaniu i ewentualnym zasięgu zaburzeń tektonicznych, zwłaszcza uskoków, a także o innych zakłóceniach układu stratygraficznego masywu. Po wstępnym rozpoznaniu terenu ustalona na podstawie studiów ekonomicznych lokalizacja budowli podziemnej podlega uściśleniu. Jest ona wpisana w najbardziej korzystny układ warstw geologicznych poza zasięgiem niebezpiecznych zaburzeń tektonicznych czy też niepomyślnych warunków hydrogeologicznych.
Analiza ekonomiczna i ogólne rozpoznanie warunków geologicznych i wodnych stanowią podstawę do opracowania wstępnego projektu budowli podziemnej, zwłaszcza jej układu podłużnego z wylotami na powierzchnię terenu. Na podstawie tego projektu wykonuje się dokumentację geologicmo-inżynierską jako podstawę szczegółowych badań geologicznych i geotechnicznych.
Badania szczegółowe. Szczegółowe rozpoznanie terenu dokonują specjaliści z geologii inżynierskiej na podstawie wierceń geologicznych i badań kameralno-laborato-ryjnych. Zakres wierceń geologicznych ustala się w zależności od przewidywanej zmienności masywu skalnego lub gruntowego. W skałach otwory wierci się co 200-500 m, a w gruntach co 100-200 m wzdłuż osi budowli bądź równolegle do osi w odległości 15-20 m w przypadkach, gdy przewiduje się zastosowanie w czasie budowy sprężonego powietrza, aby uniknąć jego „ucieczkę" z wyrobiska podziemnego. W rejonach zaburzonych tektonicznie otwory powinny być odpowiednio zagęszczone, a ich sieć rozbudowana, rozszerzona w kierunku poprzecznym, prostopadłym do osi podłużnej (rys. 2.3). Wskazane jest również wykonanie dodatkowych otworów w układzie poprzecznym u wylotów budowli podziemnej. W niektórych przypadkach zamiast wierceń wykonuje się szyby lub sztolnie badawcze.
(…)
… robót podziemnych do rzeczywistych warunków, jakie napotkamy w czasie budowy obiektu. W tym celu należy prowadzić badania uzupełniające podczas wykonywania wykopów lub drążenia wyrobisk podziemnych.
Badania uzupełniające. Pomiary i badania z zakresu geologii inżynierskiej i geo-techniki prowadzone jednocześnie z robotami ziemnymi lub podziemnymi dostarczają rzeczywistych informacji o wgłębnej budowie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)