To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Kategorie geotechniczne
O zakresie niezbędnych badań i formie dokumentacji geologicznej decyduje m.in. kategoria geotechniczna obiektu. Wyróżniono trzy kategorie geotechniczne:
Kategoria 1 - małe i proste budowle z pomijalnym ryzykiem dla życia i mienia. Przyjmuje się ją np. w przypadku posadowień bezpośrednich, ze swobodnie podpartymi przęsłami o rozpiętości do 15 m, w prostych warunkach podłoża. Kategorię 1 można przyjmować dla warunków gruntowych znanych z wcześniejszego rozpoznania i w przypadku stosowania typowych, prostych metod projektowania fundamentów i konstrukcji.
Kategoria 2 - typowe konstrukcje, nie podlegające szczególnemu zagrożeniu
1 gdy nie występują skomplikowane warunki podłoża (warunki przeciętne). Kategorię
2 można przyjmować m.in. dla następujących konstrukcji:
- typowych posadowień bezpośrednich i palowych podpór mostowych,
- ścian oporowych lub innych konstaikcji oporowych, gdy różnica poziomów nie
przekracza 2,0 m,
- kotew gruntowych i podobnych systemów,
- tuneli w twardych i nie spękanych skałach, nie obciążonych wodami naporowymi i nie wymagających szczególnej szczelności.
Kategoria 3 - wyjątkowo duże lub skomplikowane budowle, zlokalizowane na terenach o trudnych warunkach geotechnicznych, których budowa jest związana ze znacznym ryzykiem. Zalicza się do niej np. konstrukcje wrażliwe na osiadanie, konstrukcje na terenach czynnych niekorzystnych procesów geologicznych lub o dużej aktywności sejsmicznej. Kategorię 3 można przyjmować m.in. dla następujących kon-
strukcj i:
- mostów przez rzeki w świetle ponad 100 m lub rozpiętości przęseł powyżej 100 m,
- nietypowych fundamentów głębokich i specjalnych,
- przekopów i przejść pod terenami o dużym natężeniu ruchu drogowego,
- konstrukcji narażonych na wstrząsy sejsmiczne lub położonych na terenach szkód
górniczych kategorii IT i wyższej,
- konstrukcji posadowionych na gruntach pęczniejących i zapadowych,
- tuneli w skałach miękkich i spękanych, obciążonych wodami naporowymi, wymagających szczelności.
Kategorię geotechniczną ustala projektujący badania w porozumieniu z projektantem i może ona ulec zmianie w trakcie postępu badań, w związku z uzyskanymi do tej pory wynikami. Należy również pamiętać o tym, że nie cała inwestycja (np. długa estakada) musi być zakwalifikowana do jednej kategorii.
W zależności od ważności obiektu, a także kategorii geotechnicznej i stopnia komplikacji budowy podłoża może zachodzić konieczność wykonania badań geologiczno-inżynierskich (prowadzonych na podstawie praw geologicznych i górniczych) lub badań geotechnicznych,
(…)
… zagrożenia środowiska, a także przy konieczności prowadzenia robót geologicznych np. wykonywania wierceń, szybików, sztolni czy prac geofizycznych z użyciem materiałów wybuchowych. Dotyczy to przede wszystkim obiektów kategorii geotechnicznej 3, a także w trudniejszych przypadkach kategorii 2, a ponadto nie zachodzi potrzeba określenia lub prognozowania wpływu obiektu na środowisko geologiczne poza strefą…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)