Zakres badań geotechnicznych na potrzeby realizacji obiektu mostowego - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 455
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zakres badań geotechnicznych na potrzeby realizacji obiektu mostowego - wykład - strona 1 Zakres badań geotechnicznych na potrzeby realizacji obiektu mostowego - wykład - strona 2 Zakres badań geotechnicznych na potrzeby realizacji obiektu mostowego - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Zakres badań geotechnicznych na potrzeby realizacji obiektu mostowego
Badania na potrzeby budowy obiektów mostowych dzieli się na trzy etapy:
- badania rozpoznawcze,
- badania podstawowe - wykonywane na etapie przygotowywania inwestycji - pro­jektu koncepcyjnego, wstępnego, projektu budowlanego, niekiedy również projek­tu wykonawczego,
- badania uzupełniające lub kontrolne - wykonywane w fazie projektowania lub re­alizacji obiektu.
Celem badań rozpoznawczych jest poznanie ogólnego modelu budowy geologicz­nej i warunków hydrogeologicznych w miejscu budowy. Natomiast celem badań pod­stawowych jest rozpoznanie podłoża projektowanego obiektu w stopniu wystarczają­cym do zaprojektowania fundamentów. Badania podstawowe powinny pozwolić na:
- ustalenie modelu budowy geologicznej,
- ustalenie aktualnych warunków hydrogeologicznych oraz prognozy ewentualnych ich zmian podczas eksploatacji obiektu,
- określenie parametrów geotechnicznych gruntów w podłożu.
Przy wyborze metod badań powinniśmy kierować się zaleceniami zawartymi w tablicy 1.1.
Badania podłoża wykonuje się na podstawie wyrobisk badawczych. Zalicza się do nich takie badania, jak: wiercenia badawcze, sondy penetracyjne, wykopy badawcze, doły próbne, szybiki, odkrywki, sondy rdzeniowe.
Liczbę otworów przyjmuje się taką, by uzyskać jak najdokładniejszy obraz podłoża w miejscu budowy. Minimalną liczbę wierceń badawczych dla mostów i przepustów należy przyjmować zgodnie z tablicą 1.2.
Liczbę podanych wierceń należy zwiększyć w przypadku stwierdzenia skompli­kowanego podłoża oraz w strefach zaburzeń glacitektonicznych, osuwisk i w strefach krawędziowych dolin rzecznych oraz na terenach zjawisk kresowych. Zaleca się loka­lizować wiercenia badawcze poza obrysem projektowanych fundamentów w odległoś­ci ok. 2 m od nich. Dla ścian oporowych wiercenia rozmieszcza się w dwóch rzę­dach, w odstępach nie przekraczających 50 m wzdłuż ściany oraz 25 m prostopadle do ściany. Dla płytkich tuneli i przejść podziemnych wiercenia rozmieszcza się w dwóch rzędach, a przy szerokości wykopu ponad 25 m - w trzech rzędach równolegle do osi obiektu. Rozstaw wierceń w rzędach nie powinien być większy od 30 m. Miejsce wykonanych otworów należy nanieść na plan sytuacyjny i zaniwelować.
Głębokość wierceń zależy od rodzaju budowli, wartości obciążeń przekazywa­nych na podłoże oraz od warunków gruntowych. Wymagane głębokości zestawiono w tablicy 1.3.
Średnia głębokość wierceń wynosi przy posadowieniu na palach 10 + 25 m, na studniach i kesonach 15-^30 m. W przypadku występowania podłoża skalistego część otworów powinna być doprowadzona do stropu litej, nie zwietrzałej skały. Jeżeli prze­widywane jest zagłębienie fundamentów w skale, to część otworów należy doprowa­dzić poniżej stropu skały na głębokość:

(…)

… < 1,0 MPa.
Jeżeli w podłożu występują pustki krasowe, to wiercenia powinny sięgać co najmniej:
- na szerokość fundamentu poniżej poziomu oparcia go na skale,
- 2 m, lecz nie mniej niż 3 średnice podstawy pali poniżej poziomu ich zagłębienia w skałę.
Poza wierceniami, w celu oceny podłoża gruntowego wykonuje się inne bada­nia, takie jak:
- sondowania (ocena stopnia zagęszczenia gruntu),
- ścinania obrotowe (pomiar wytrzymałości gruntu na ścinanie),
- badania presjometryczne (ocena nośności gruntu na podstawie badań tzw. presjo-metrem),
- badania dylatometryczne (ocena modułu odkształceń poziomych, wytrzymałości na ścinanie bez odwodnienia, współczynnika parcia spoczynkowego, naprężeń pre-konsolidacji),
- badania geofizyczne (profilowanie elektroporowe, pomiar gradientu pionowego, prześwietlanie…
… na podstawie wykonanych czterech otworów wiertniczych. Taka forma przedstawienia wyników badań, jakkol­wiek bardzo czytelna, niesie ryzyko pomyłki, zwłaszcza gdy budowa podłoża jest bardzo złożona. Przy projektowaniu dużych obiektów mostowych, tego typu inter­pretacja wyników badań gruntu powinna być wykorzystywana jedynie na etapie pro­jektowania wstępnego. Projekt wykonawczy powinien natomiast opierać…
… < 1,0 MPa.
Jeżeli w podłożu występują pustki krasowe, to wiercenia powinny sięgać co najmniej:
- na szerokość fundamentu poniżej poziomu oparcia go na skale,
- 2 m, lecz nie mniej niż 3 średnice podstawy pali poniżej poziomu ich zagłębienia w skałę.
Poza wierceniami, w celu oceny podłoża gruntowego wykonuje się inne bada­nia, takie jak:
- sondowania (ocena stopnia zagęszczenia gruntu),
- ścinania…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz