To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
BADANIA GRUNTU:
WYROBISKO BADAWCZE wykonuje się w celu określenia budowy geologicznej, właściwości fizyczno-mechanicznych gr. Zależnie od celu badań dzieli się je na podstawowe i pomocnicze:
WYROBISKO PODSTAWOWE - służące do rozpoznania budowy geologicznej podłoża wykonywania w nich badań, pobrania prób.
WYROBISKO POMOCNICZE - uzupełnia rozpoznanie budowy podłoża między wyrobiskami podstawowymi. Ich liczbę, lokalizację oraz zakres badań ustala się stosownie do potrzeb i stwierdzonych warunków.
WYKOPY, ODKRYWKI, SZYBIKI - wykorzystywane do bezpośrednich obserwacji szczegółów budowy geologicznej: litologii skał, biegu i układu warstw, stref uskokowych itp.
DOŁY PRÓBNE - służą o rozpoznania płytkich warstw podłoża. Wykonywane w formie nie obudowanych wykopów lub przekopów.
SONDY PENETRACYJNE - są płytkimi otworami mało średnicowymi, wykonywanymi ręcznie lub mechanicznie, zwykle nierurowanymi. Umożliwiają one rozpoznanie rodzaju właściwości gruntów oraz pobranie próbek o naturalnym uziarnieniu i wilgotności z głębokości około 6 m (przeważnie do zwg).
GEOLOGICZNA SONDA RDZENIOWA - pobiera się nią próbki w sposób ciągły (pełne opróbowanie) lub punktowo z wybranych głębokości, bez wiercenia otworów. Poprzez wciskanie z jednoczesnym pobijaniem próbników o różnej długości i średnicy można pobrać próbki gruntu o naturalnej wilgotności i uziarnieniu oraz próbki wody gruntowej.
WIERCENIE BADAWCZE wiercenia mało średnicowe, wykonywane w celu rozpoznania warunków geotechnicznych w podłożu gruntowym, są otworami o gł. do 30 m i średnicy otworów do 20 cm SONDOWANIA jest to penetracja podłoża gruntowego przy użyciu różnych końcówek zagłębianych przez wbijanie, wciskanie lub wkręcanie, z jednoczesnym określaniem oporów występujących przy ich pogrążaniu. Wyróżniamy sondowania:
- dynamiczne: sonda lekka, średnia, ciężka, bardzo ciężka, cylindryczna. (str. 68 zastosowanie). Polega na wbijaniu powierzchni terenu lub z dna otworu wiertniczego żerdzi z końcówką, za pomocą młota spadającego ze stałej wysokości. Celem badań jest określenie oporu, jaki stawia grunt przy dynamicznym zagłębianiu końcówki sondy. Parametrem sondowania dynamicznego jest liczba uderzeń młota sondy (Nk) potrzebna do zagłębienia jeje końcówki na (0,1 m lub 0,2 m ).
- statyczne: sonda wciskana z różnymi końcówkami w układzie mechanicznym i elektrycznym. Sondowanie statyczne polega na wciskaniu w grunt żerdzi zakończonych końcówkami mechanicznymi (najczęściej końcówka Begemanna) oraz elektrycznymi. Parametrami badania są: opór pod stożkiem qc, tarcie na tulei fs, ciśnienie wody w porach gruntu u oraz współczynnik tarcia Rf (Rf=fs/qc*100%) - mechaniczne wkręcane. Działa na zasadzie wciskania żerdzi z końcówką spiralną. Parametrem badania jest liczba półobrotów na 0,2 m zagłębiania końcówki obciążonejsiłą 1,0 kN. (rys str. 76)
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)