Sondowanie gruntów - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1190
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sondowanie gruntów - wykład - strona 1 Sondowanie gruntów - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Sondowanie gruntów
Sondowanie ma na celu określenie stanu gruntów, narożnych głębokościach w miejscu sondowania, na podstawie pomiaru oporu końcówek sond przy ich zagłębianiu się w grunt. Ze względu na sposób wprowadzania sond w grunt rozróżnia się sondy:
wbijane (dynamiczne),
wciskane,
wkręcane.
W Polsce najczęściej stosuje się sondy wbijane, mniej sondy wctskane i wkręcane Sondy wbijane (dynamiczne) zależnie od stosowanych końcówek i masy miota dzieli się na:
stożkowe: lekkie (SL), średnie (SD-30), ciężkie (SD-50 i SC),
cylindryczne (SPT).
Parametry techniczne sond dynamicznych podano w tabeli 15.5.
Sondy stożkowe stosuje się do określania stopnia zagęszczenia gruntów niespoistych, sondy cylindryczne, wciskane (SW-CPT i CPTU) oraz wkręcane — do określania stopnia zagęszczenia gruntów niespoistych i stopnia plastyczności gruntów spoistych. Na podstawie badań sondami wciskanymi można też określić: rodzaj gruntu i parametry mechaniczne gruntu.
Sondowanie sondami stożkowymi, np. SL (rys. 15.6), polega na wbijaniu sondy uderzeniami młota swobodnie spadającego na kowadło z określonej wysokości opadania, odpowiednie dla danej sondy (tabela 15.5), ze stałą częstotliwością, nie większą jednak niż 2 uderzenia na sekundę.
W czasie sondowania notuje się liczbę uderzeń potrzebną do zagłębiania się sondy na głębokość 10 cm (Ni0) lub sondy SC na głębokość 20 cm (N20). Sondowanie sondami stożkowymi można wykonywać z powierzchni terenu lub z dna otworu badawczego do głębokości 10-30 m. Podnoszenie młota w sondzie SL jest ręczne, a w pozostałych sondach mechaniczne (rys. 15.7).
Sondowanie sondą cylindryczną, której końcówkę stanowi odpowiedni cylinder z ostrzem (rys. 15.8), wykonuje się w otworach wiertniczych lub wykopach i szybikach badawczych.
Podczas wbijania sondy SPT grunt wchodzi do wnętrza cylindra. Opór stawiany przez grunt w czasie wbijania sondy jest miarą jego zagęszczenia (grunty niespoiste) lub stopnia plastyczności (grunty spoiste). Sondowanie przeprowadza się w ten sposób, że początkowo wbija się sondę uderzeniami młota (jak w sondzie SC) na głębokość 15 cm poniżej dna otworu wiertniczego lub dna wykopu badawczego (zagłębienie wstępne), a następnie wbija się ją dalej na głębokość 30 cm, licząc przy tym liczbę uderzeń (N30). Po wbiciu sondy na ustaloną głębokość, wyciąga się ją i odkręca cylinder z pobraną próbką gruntu o wilgotności naturalnej. Następnie zakłada się świder wiertniczy i pogłębia otwór do poziomu zagłębienia sondy lub podobnie pogłębia wykop badawczy. Po usunięciu próbki, ponownie zapuszcza się sondę i wbija na określoną głębokość. Czynności te powtarza się aż do zbadania ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz