Sondowanie dynamiczne gruntów niespoistych-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 119
Wyświetleń: 2170
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

Sondowanie dynamiczne gruntów niespoistych:
Sondowanie stosuje się do określania stanu gruntu w warunkach polowych (bez pobierania próbek). Sondowanie dynamiczne jest łatwe do wykonanie, daje dobry wgląd w warunki gruntowe, wykazując poziom występowania słabych warstw. Parametrem geotechnicznym sondowania jest siła oporu jaki stawia grunt w przypadku sondy wciskanej (statyczny, możliwy do pomierzenia podczas badania) lub liczba uderzeń młota sondy wbijanej (opór dynamiczny, wyliczany ze wzoru: .
qdyn = jednostkowy opór dynamiczny gruntu
Wb = ciężar bijaka
Hb = wysokość opadania bijaka
Ws - ciężar sondy
E = wpęd sondy przy jednym uderzeniu
A = pole przekroju koncówki sondy )
Podczas sondowania występuje opór gruntu pod końcówką sondy i obok niej. Opór dynamiczny i statyczny w przypadku gruntów sypkich, są ze sobą ściśle związane, zależne od uziarnienia (a właściwie różnoziarnistości), stopnia zagęszczenia gruntu, wymiaru końcówki sondy i jej zagłębienia pod powierzchnią terenu oraz położenia w stosunku do zwierciadła wody (opór wbijania zmniejsza się ze względu na wybór oraz zanik sił kapilarnych). Sprzęt:
Sonda o końcówce cylindrycznej- przy wbijaniu pobiera część gruntu do wnętrza cylindra. Opór gruntu stawiany podczas wbijania jest miarą zagęszczenia. Pobrana próbka może byc wykorzystana do zbadania rodzaju i wilgotności gruntu. Sonda ta może byc wbijana tylko w dno otworu wiertniczego i wymaga jego pogłębiania. W górnej części cylindra powinien znajdowac się otwór w celu swobodnego wyparcia powietrza.
Sonda stożkowa lub krzyżakowa- przy wbijaniu do gruntu pokonuje opór zalezny od stopnia zagęszczenia piasku. Stosowane zwłaszcza do ustalania miąższości warstwy nasypowej lub organicznej, oraz do wysondowania zalegania stropu skały. Sondowanie polega na wbijaniu sondy uderzeniami bijaka o masie 20 kg przy wysokości opadania 25 cm, odnotowujemy ile uderzeń przypada na 10 cm wbicia sondy. Przed każdym wbiciem należy sprawdzić prostoliniowość żerdzi (aby uniknąć dodatkowych oporów).
Stan zagęszczenia gruntów po wykonaniu sondowania odczytujemy z tablic.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz