Rozliczanie kosztów wydziałów pomocniczych. Wydziały pomocnicze funkcjonują w przedsiębiorstwach z przeznaczeniem do obsługi zasadniczego procesu jednostki. Zazwyczaj efektem ich działalności są jednorodne produkty i koszty zebrane na tych kontach (wydziałów pomocniczych) są przerzucane na odbiorców ich usług bądź wyrobów.
W związku z tą prostą strukturą kosztów na kontach wydziałów pomocniczych zbierane są zarówno koszty bezpośrednie jak i pośrednie.
Rozliczanie kosztów tych wydziałów polega na ustaleniu kwot przypadających na odbiorców ich usług. Rozliczanie kosztów wydziałów pomocniczych :
(1) Ujęcie kosztów wydziałów świadczących (ewidencja na kontach analitycznych).
(2) Ustalenie rozmiarów świadczeń ich rozdzielenie na odbiorców (dokumentacja i rozdzielniki świadczeń)
(3) Wycena świadczeń, według rozdzielników kosztów.
(4) Ujęcie w ewidencji świadczeń wydziałów pomocniczych. Możliwość ujęcia kompletnych kosztów wyrobów zależy od powiązania świadczeń wydziałów pomocniczych : I - Żaden wydział nie odbiera świadczeń II - Przynajmniej jeden wydział nie odbiera świadczeń wzajemnych III - Każdy wydział odbiera świadczenia wzajemne X - koszty pierwotne zebrane w ciągu okresu na tych wydziałach
I - rozliczenie wydziałów pomocniczych, gdy nie ma świadczeń wzajemnych jest proste, wprowadza się do zastosowania procedury od 1 do 5.
II - przynajmniej 1 wydział nie odbiera świadczeń wzajemnych
III - w przypadku świadczeń wzajemnych należy rozpatrywać relacje między wydziałami i do rozliczeń dobierać kolejno wydziały, które zgromadziły komplet kosztów Stawka rzeczywista - układ równań, w których niewiadomymi są koszty jednostkowe danych wydziałów. Stawka planowana - kolejność nie odgrywa roli, gdy stosowana jest w pełnym zakresie
2
2
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)