RÓWNOWAGA
Równowaga Absolutna większość ćwiczeń gimnastycznych związana jest z przemieszczaniem ciała w czasie i przestrzeni. Taki rodzaj pracy wymaga niezwykle sprawnego funkcjonowania zmysłów i narządów a także zdolności psychofizycznych określających potencjalne możliwości gimnastyków. Spośród różnorodnych narządów i zmysłów oraz zdolności motorycznych szczególna rolę odgrywa zmysł równowagi.
Narządem równowagi jest aparat przedsionkowy, który informuje o zmianach położenia ciała w przestrzeni i przyśpieszeniach działających na organizm. W momencie zakłócenia czynności analizatora zmienia się napięcie i siła mięśni, a także występują zaburzenia koordynacji ruchu.
Zmysł równowagi jest jednym z najwcześniej wykształconych organów czucia u człowieka. Ukształtował się w procesie ewolucyjnego rozwoju i miał duży wpływ na na kształtowanie się innych analizatorów. Tym wyjaśnia się bogactwo i zasięg integracyjnych powiązań narządu równowagi z innymi aferentnymi i systemami i funkcją kory mózgowej.
Wiadomo że nie wszystkie narządy i układy człowieka podlegają jednoczesnemu zmęczeniu. Badania eksperymentalne prowadzone na gimnastykach przez Iwaszczenko i innych w 1980 dowiodły że, analizator równowagi pod wpływem stosowanych obciążeń treningowych - głównie obrotowych - szybciej podlega zmęczeniu niż inne narządy organizmu człowieka.
1
1
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)