To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Roszczenia pracownika i droga ich dochodzenia 3 kategorie roszczeń: Związane z bytem stosunku pracy, tj. służące powstaniu, utrzymaniu lub reaktywowaniu tego stosunku; Związane z realizacją stosunku pracy Przysługujące pracownikowi, który po zwolnieniu z zakładu nie wraca do pracy u danego pracodawcy. Ad1. Roszczenia o nawiązanie umowy: O charakterze bezwzględnym - kt. zobowiązują sąd do jego uwzględnienia w każdym przypadku, bez względu na okoliczności danej sprawy;
O charakterze względnym - ich realizacja jest zależna od posiadania przez pracodawcę wolnych miejsc pracy.
Roszczenia bezwzględne przysługują tymczasowo aresztowanemu pracownikowi, z kt. stosunek pracy wygasł po upływie 3 miesięcy aresztu, a który następnie został zrehabilitowany - art. 66 prg. 2 i 3 KP; bądź os. zwolniona z pracy z przyczyn nie dotyczących pracownika.
Roszczenia względne przysługują os. ubiegającym się o zatrudnienie, kt. wcześniej zostały zwolnione z pracy niezwłocznie bez swojej winy ( art. 53 prg.1 KP)
Żądania: O przywrócenie wnosi się w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy; np. pracownik tymczasowo aresztowany powinien w ciągu 7 dni zgłosić gotowość do pracy po uprawomocnieniu się orzeczenia uniewinniającego. Po bezskutecznym upływie terminu pracodawca może odmówić ponownego przyjęcia do pracy. O uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne: przy pracy na czas określony. Sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika, jeżeli uzna je za niemożliwe lub niecelowe, wtedy sąd orzeka o odszkodowaniu. Sąd nie może się uchylić od uznania wypowiedzenia za bezskuteczne w stosunku do pracowników, kt. brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego oraz w stosunku do kobiet w okresie ciąży ( art. 39 i 177KP) i osób , które podlegają pragmatyką; jednak ten fakt nie dotyczy zakładów likwidowanych lub będących w stanie upadłości. O przywróceniu do pracy: jt. przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach, pracownik wykonuje czynności należące do jego obowiązków przed rozwiązaniem stosunku pracy. Przywrócenie do pracy następuje na warunkach istniejących w chwili rozwiązania umowy - pracodawca nie musi ich ponownie określać. O przywróceniu do pracy sąd orzeka dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy. To roszczenie przysługuje pracownikowi, gdy rozwiązanie stosunku prawnego było wadliwe, bądź było ono bezprawne ( art. 8 KP ) - naruszenie zasad współżycia społecznego. Reaktywacja stosunku pracy następuje z chwilą zgłoszenia pracownika gotowości do podjęcia pracy. Żądanie to wnosi się na piśmie w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu stosunku pracy. Pracownikowi , kt. podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy nie więcej, niż 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące- nie więcej niż za 1 miesiąc.
(…)
… nie określony pracownikowi przysługuje jedynie odszkodowanie. Jeżeli umowę na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy rozwiązano za wypowiedzeniem, lub bez wypowiedzenia odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż 3 miesiące. Roszczenie o odszkodowanie przedawnia się z upływem 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia…
… wszystkich składników;
- udzielenie urlopu wypoczynkowego
- poszanowanie sfery prywatności i godności pracownika
- uznania zdarzenia za wypadek przy pracy
- anulowanie kary porządkowej
Ad3. Roszczenia pracownika nie związane z jego powrotem do pracy u danego pracodawcy:
- wydanie świadectw pracy
- wypłata ekwiwalentu pieniężnego w razie niewykorzystania urlopu
- wypłata odpraw pieniężnych związanych ze zwolnieniem…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)