To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Przedstaw rolę zasad procesowych w teorii i praktyce Naczelne zasady procesowe to podstawowe normy ogólne, wskazujące i podkreślające to, co na tle całokształtu przepisów ważniejsze i ogólniejsze w stosunku do szczegółów mniej istotnych, określające główne cechy procesu.
Są to ogólne idee obejmujące węzłowe kwestie w procesie i wyznaczające model procesu; są one społecznie ważnymi dyrektywami uregulowania najbardziej istotnych kwestii procesowych. Przez zasadę rozumieć można regułę, a więc to, co występuje najczęściej, co jako prawidłowość przeważa, co przeciwstawia się wyjątkowi; znaczenie to odnosi się do rzeczywistości, faktów i leży e sferze ich opisowych stwierdzeń.
Zasadę ujmuje się także jako dyrektywę zachowania się, jako swoistą normę zobowiązującą lub uprawniającą; znaczenie to leży z kolei w płaszczyźnie normatywnej - mianowicie tego, co powinno być lub co jest dozwolone. W konstrukcji zasad procesowych przewijają się i krzyżują oba znaczenia, trzeba je wszakże rozróżniać. Dokonując zaś w rozważaniach o zasadach koniecznego wyboru, wypadnie dać pierwszeństwo rozumieniu zasady jako dyrektywy, nie rezygnując wszakże z pojęcia zasady jako reguły, przydatnego, a niekiedy niezbędnego dla wyjaśnienia niektórych zagadnień.
Zasada procesowa ujmowana jako dyrektywa ma najczęściej postać normy zobowiązującej, wskazującej jak należy postępować, np. zasada legalizmu, obiektywizmu, bezpośredniości. Niekiedy zasady procesowe mają charakter (tylko) norm uprawniających, a więc stwarzających możliwość określonego postępowania, np. zasada prawa (oskarżonego) do obrony, zasada kontradyktoryjności.
Doktryna ujmuje zasady procesowe - traktowane jako dyrektywy - w znaczeniu abstrakcyjnym i w znaczeniu konkretnym Zasada procesowa w sensie abstrakcyjnym to niełączące się z żadnym systemem procesowym, ogólne wskazanie możliwego kierunku rozwiązania w ustawie istotnego zagadnienia procesowego, to ogólna idea rozstrzygnięcia węzłowej kwestii prawnej w procesie, niezwiązana z konkretnym ustawodawstwem.
Do odpowiedniej zasady abstrakcyjnej sięgnąć może ustawodawca, posługując się nią jako rozwiązaniem modelowym, wzorcowym. Jednakże zasada abstrakcyjna - ze względu na swa krańcowość - z przyczyn praktycznych niemal nigdy nie nadaje się do przeniesienia jej w takiej postaci do ustawy. Zasada procesowa w sensie konkretnym to odpowiednia (jednoimienna) zasada abstrakcyjna w postaci takiej, w jakiej zaakceptowana została i ujęta w danym systemie procesowym; to zasada abstrakcyjna, wtłoczona w ramy obowiązującego ustawodawstwa, „przykrojona” do konkretnych możliwości jej realizacji, a szczególnie do potrzeby ochrony wartości, których realizacji ma ona służyć. I dopiero ta konkretna zasada obowiązuje, tak jak norma prawna, i można ją - jak normę - naruszyć.
(…)
… i zależnościach. Związek np. zasad: domniemania niewinności, in dubio pro reo oraz ciężaru dowodu jest tak ścisły, że niekiedy traktuje się je jako jedną zasadę domniemania niewinności, a tylko jej elementami miałyby być dyrektywy (reguły) in dubio pro reo oraz ciężaru dowodu.
Przyjmuje się też, że ogół zasad tworzy system podstawowych dyrektyw procesowych. Twierdzenie to jest tym bardziej uzasadnione…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)