Rola internetu w stosunkach międzynarodowych- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 532
Wyświetleń: 1358
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rola internetu w stosunkach międzynarodowych- opracowanie - strona 1 Rola internetu w stosunkach międzynarodowych- opracowanie - strona 2 Rola internetu w stosunkach międzynarodowych- opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

ROLA INTERNETU W STOSUNKACH MIĘDZYNARODOWYCH
1. Wprowadzenie i pojęcie Internetu
Banalną z pozoru rzeczą byłoby wyjaśnianie czym jest Internet. O tym medium a właściwie można użyć nazwy multimedium - bo łączy w sobie przekazy audio-wizualne z możliwością kreowania rzeczywistości wirtualnej - słyszeli wszyscy, dla wielu ludzi jest to normalne narzędzie codziennej pracy, źródło informacji, rozrywki oraz forum wyrażania myśli i nawiązywania kontaktów. Mają do niego dostęp miliony ludzi na świecie. Omawiając obecną rewolucję informacyjną oraz rolę Internetu w procesie globalizacji oraz rolę, jaką pełni w stosunkach międzynarodowych, należy go charakteryzować jako fuzję technologii komputerowych oraz telekomunikacyjnych. Internet to nie tylko system powiązanych ze sobą sieci komputerowych posługujących się protokołem IP (Internet Protocol), lecz również system wszystkich sieci transmisji danych, sieci korporacyjnych, wewnętrznych i zewnętrznych oraz usług takich jak Światowa Pajęczyna (World Wide Web).
2. Geneza Internetu
Początkowo Internet był efektem wojskowych programów badawczych, a o jego rozwoju decydowały względy militarne. Po umieszczeniu przez ZSRR Sputnika na orbicie w roku 1957, w USA nastąpił swoisty szok - przede wszystkim dla społeczności naukowców amerykańskich. Fobia była tak silna, że w społeczeństwie Stanów Zjednoczonych zaczęto się bać ataku nuklearnego na poszczególne miasta. Ówczesny prezydent USA, Dwight David Eisenhower, rok później powołał zespół naukowców amerykańskich. Projekt ten nadzorowany był przez Departament Obrony i został nazwany Agencją Zaawansowanych Projektów Badawczych (Advanced Research Projects Agency - ARPA). Agencja miała pracować pod ochroną wojskowego systemu informacyjnego USA, ponieważ w tamtych czasach armia była największym użytkownikiem komputerów. Początkowo prace wykonywane przez Agencję nie były tajne i tematyka badań nie była ograniczona jedynie do tematów militarnych - wyniki były często wykorzystywane przez osoby trzecie. W latach 60. pojawił się pomysł, aby system komunikacyjny był pozbawiony centralnego punktu dowodzenia, zaś poszczególne punkty miałyby być równorzędne i połączone między sobą kilkoma węzłami, tak aby w razie awarii jednego z nich komunikaty i tak mogły być wymieniane pomiędzy użytkownikami. Pod nadzorem ARPA zaczęto budować sieć według tego pomysłu, a w samej Agencji powstało biuro zajmujące się m.in. sieciami komputerowymi, projekt ten był finansowany przez Departament Obrony. ARPA zaczęła współpracować z środowiskami akademickimi. Pierwsza wersja sieci powstała w 1969 roku na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles i została nazwana ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network). W ciągu następnych kilku lat do sieci podłączono kolejne uczelnie. Rozwój sieci i inne działania dotyczące jej funkcjonowania były początkowo tajne, gdyż równolegle z pracami naukowców cywilnych trwały prace nad zaimplementowaniem ich do celów wojskowych. Po wynalezieniu światłowodu w 1970 roku, 3 lata później przeprowadzono pierwsze międzynarodowe połączenie pomiędzy USA i Wielką Brytanią. Wcześniej jednak starano się ujednolicić protokoły internetowe z różnych państw, aby możliwe były połączenia - zajmowała się tym grupa Internetwork Working Group, pod kierownictwem Vintona Cerf'a z Uniwersytetu Kalifornijskiego, który uważany jest za ojca Internetu. Na wspólny protokół wybrano TCP/IP (dotyczy homogenizacji różnych sieci w jedną, zwaną Internetem oraz kontroli poprawności i integralności przychodzących danych.) W 1980 roku było ze sobą połączonych około 400 sieci za pomocą ARPANETU. Rok później powstaje CSNET (Computer Science Network) - sieć przeznaczona dla naukowców. Podzielono także ARPANET na część cywilną ( nie zmieniając nazwy ) i część wojskową MILNET. Za oficjalny moment powstania Internetu uznaje się połączenie ARPANETU i CSNETU.

(…)

… się również gigantyczną pralnią brudnych pieniędzy. Do tej pory nie ma całkowicie skutecznego sposobu walki z tym zjawiskiem. Cyberprzestępcy pozostają praktycznie bezkarni, bankowcy rozkładają ręce. Z chwilą pojawienia się Internetu, stosowane dotychczas metody walki z praniem brudnych pieniędzy zawodzą. Internet stworzył bowiem zupełnie nowe uwarunkowania , które są określane przez: globalny zasięg sieci, prędkość przesyłania informacji i anonimowość użytkowników.
W ramach hackingu możemy wyróżnić następujące działania:
Carding - celem ataku są karty kredytowe a źródłem konta bankowe. Na Internecie można znaleźć programy służące do generowania numerów kart kredytowych, jak również listy gotowych (do wykorzystania) numerów. Straty z tytułu Cardingu sięgają 1 mld dolarów każdego roku.
Sniffing - polega na rejestrowaniu…
… transferu informacji zależą notowania na giełdach a co się z tym wiąże kondycja finansowa korporacji, firm i osób prywatnych. Sektor bankowy wyglądałby o wiele inaczej, gdyby nie usługi prowadzone przez banki za pośrednictwem Internetu - za jego pośrednictwem pieniądze mogą być przekazywane w ciągu paru sekund. Dzięki globalnej sieci możemy np. korzystać z bankomatów i płacić kartami kredytowymi.
Sieć…
…. Wymienione już usługi bankowe to najistotniejszy z przykładów, ale być może nie najważniejszy. Inne aspekty - przesyłanie numerów kart kredytowych czy też przesyłanie danych poufnych między oddziałami firmy.
Firma CA (Computer Associates) Technologies - amerykański producent oprogramowania - opublikowała „Stan Internetu 2010” - raport na temat nieustannie zmieniających się zagrożeń, stanowiący pogłębiony…
…, w tym szczególnie: fałszywe oprogramowanie zabezpieczające, programy pobierające i programy typu backdoor. Najbardziej rozpowszechnioną kategorią nowych zagrożeń okazały się konie trojańskie, składające się na 73% wszystkich infekcji zgłoszonych na całym świecie. W owym raporcie za najpoważniejsze zostały uznane następujące zagrożenia:
Szkodliwe lub fałszywe oprogramowanie zabezpieczające: zwane także „scareware…
… kierowanych do użytkowników popularnych serwisów, które nakłaniają użytkowników do klikania niebezpiecznych odnośników lub odwiedzania niebezpiecznych stron. Środowisko Facebook stało się atrakcyjną platformą ataków, takich jak cyberprzemoc, prześladowanie, kradzież tożsamości, phishing, wyłudzenia i oszustwa marketingowe.
Trendy w zakresie spamu e-mailowego: śledzono wykorzystanie unikatowych adresów IP…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz