Rola i funkcje układu nerwowego

Nasza ocena:

5
Pobrań: 504
Wyświetleń: 3178
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rola i funkcje układu nerwowego  - strona 1 Rola i funkcje układu nerwowego  - strona 2 Rola i funkcje układu nerwowego  - strona 3

Fragment notatki:


ROLA I FUNKCJE UKŁADU NERWOWEGO W STEROWANIU PROCESAMI ROZWOJOWYMI
Układ nerwowy pełni 3 podstawowe funkcje - czynności ośrodkowego układu nerwowego u człowieka są ściśle związane z 3 podstawowymi procesami:
1) odbieranie bodźców ze środowiska zewnętrznego i wewnętrznego organizmu;
2) reagowanie na odebrane bodźce;
3) przechowywanie śladów po bodźcach, czyli ich zapamiętywanie;
Wszystko to jest możliwe za pośrednictwem aferentnych włókien nerwowych, przewodzących impulsy nerwowe od receptorów do różnych pięter ośrodkowego układu nerwowego. Następnie, przez coraz to wyższe piętra ośrodk. ukł. nerwowego impulsy te przekazywane są do mózgu, tj. do kory mózgowej. W przeciwnym kierunku - od kory mózgowej do efektorów, impulsy przekazywane są poprzez różne piętra układu nerwowego za pośrednictwem dróg aferentnych do efektorów.
Pomiędzy ośrodkami nerwowymi znajdującymi się na różnych piętrach tego centralnego układu nerwowego impulsy przewodzone są jednocześnie za pośrednictwem połączeń o małej i dużej liczbie neuronów.
Impulsy przekazywane za pośrednictwem małej liczby neuronów nazywane są układami swoistymi, szybko przewodzącymi impulsy. Natomiast te reakcje, które wymagają uczestnictwa większej liczby neuronów, tworzą tzw. układy nieswoiste, wolno przewodzące.
Układy swoiste - wytworzyła je potrzeba szybkiego reagowania na określony bodziec otoczenia, co doprowadziło do wykształcenia się w ośrodkowym układzie nerwowym dróg i ośrodków szybko przekazujących impulsy od receptorów do efektorów za pośrednictwem ściśle określonych ośrodków swoistych dla miejsca i charakteru działającego bodźca;
W obrębie układów nieswoistych, wolno przewodzących impulsy, znajdują się skupiska neuronów o wyspecjalizowanej funkcji. Skupienia tych neuronów tworzą ośrodki kontrolujące czynności poszczególnych narządów i układów, takich jak: układ krążenia, oddechowy, płciowy itd.
Ośrodki kontrolujące zachowanie człowieka, przystosowując jego zachowanie do warunków środowiska albo do bodźców z otoczenia, jak i do bodźców ze środowiska wewnętrznego, znajdują się również w ośrodkach nieswoistych, wolno przewodzących.
ODRUCH - odbieranie bodźców i adekwatne reagowanie na nie nosi nazwę czynności odruchowej i jest najbardziej podstawowym przejawem funkcji ośrodkowego układu nerwowego. Odruch - refleks  jest to odpowiedź efektora wywołana przez bodziec działający na receptor i wyzwolona za pośrednictwem centralnego układu nerwowego. Taka reakcja nerwowa realizowana jest poprzez tzw. łuk odruchowy. Każdy łuk odruchowy jest zbudowany następujących elementów:
1) receptor
2) droga aferentna (in. doprowadzająca, czuciowa)

(…)

…. Taka reakcja nerwowa realizowana jest poprzez tzw. łuk odruchowy. Każdy łuk odruchowy jest zbudowany następujących elementów:
1) receptor
2) droga aferentna (in. doprowadzająca, czuciowa) 3) ośrodek nerwowy
4) droga eferentna (in. odprowadzająca, ruchowa)
5) efektor
przekrój rdzenia kręgowego
droga aferentna
róg boczny
Synapsa - styk między neuronem a efektorem;
substancja biała (wytworzona przez aksony…
… być najpierw reakcją świadomą. Zarówno reakcja podświadoma, jak i świadoma, są świadomymi dlatego, że ich ośrodki nerwowe znajdują się w mózgowiu. Nie są to odruchy.
Dla odruchów ośrodki znajdują się w rdzeniu kręgowym.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz