Odruch - omówienie, sem I-IV

Nasza ocena:

3
Pobrań: 238
Wyświetleń: 1526
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Odruch - omówienie, sem I-IV - strona 1

Fragment notatki:

Odruch - pojęcie, podział
Reakcje zwierząt na bodźce ze świata zewnętrznego lub wnętrza własnych ciał są w przeważającej większości reakcjami typu odruchowego. Odruchem nazywamy reakcję organizmu zwierzęcego na bodziec odbywającą się przy współudziale systemu nerwowego. Udział system nerwowego w organizowaniu reakcji jest warunkiem nieodzownym dla wstąpienia reakcji odruchowe. Podczas rekcji odruchowej impulsy przebiegają po drodze, którą nazywamy łukiem odruchowym. Najprostszy łuk odruchowy składa się z pięciu zasadniczych części:
- narząd odbierający podnietę - receptor - nerw czuciowy przewodzący stan pobudzenia do ośrodka odruchowego - nerw dośrodkowy - ośrodek odruchowy - nerw dośrodkowy - jego charakter może być różny - narząd wykonawczy - efektor
W organizmie tego typu prostych łuków odruchowych nie spotykamy, gdyż zwykle w skład środka odruchowego wchodzi nie jeden a więcej neuronów. Dlatego łuki odruchowe są o wiele bardziej skomplikowane. Zależnie od ilości neuronów biorących udział w organizowaniu reakcji odruchowej, mówimy o odruchach jedno-, dwu- i wieloneuronowych. Odruchy możemy dzielić rozmaicie, zależnie od kryterium podziału. Odruchy z którymi zwierzę przychodzi na świat, to odruchy wrodzone albo bezwarunkowe, wg nomenklatury Pawłowa. Odruchy których zwierzę się uczy, odruchy nabyte w trakcie życia osobniczego nazywamy odruchami warunkowymi. Jeśli za kryterium podziału przyjmujemy umiejscowienie ośrodka odruchowego, to mówimy o odruchach rdzeniowych - ich ośrodki mieszczą się w rdzeniu kręgowym i o odruchach mózgowych, których ośrodki mieszczą się w mózgu; wśród tych ostatnich wyróżniam odruchy opuszkowe, jeśli ośrodki mieszczą się w rdzeniu przedłużonym, korowe jeśli znajdują się w korze. Zależnie od układu w obrębie którego znajdują się ośrodki odruchowe i jakimi czynnościami zawiadują, mówimy o odruchach animalnych i odruchach wegetatywnych. Odruchy dzielimy również zależnie od umiejscowienia receptora: odruchy skórne, odruchy śluzówkowe, odruchy powierzchowne i odruchy głębokie. Kryterium podziału może być również charakter wykonywanej czynności odruchowej. Wymieniamy odruchy obronne, lokomocyjne, statyczne itp. Może być nim również rodzaj narządu wykonawczego - efektora. Zależnie od efektora mówimy o odruchach pokarmowych, sercowych, oddechowych itp. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz