Fizjologia układu nerwowego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 728
Wyświetleń: 3150
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Fizjologia układu nerwowego - strona 1 Fizjologia układu nerwowego - strona 2 Fizjologia układu nerwowego - strona 3

Fragment notatki:


FIZJOLOGIA UKŁADU NERWOWEGO : FIZJOLOGIA NEURONU I JEGO ZNACZENIE W PRZEKAŹNICTWIE POBUDZEŃ NERWOWYCH. Zasadniczą funkcją neuronu jest przekazywanie informacji zakodowanych w postaci impulsów nerwowych. Neurony składają się z ciała komórkowego oraz z dwóch rodzajów wypustek: jednego aksonu i licznych dendrytów. Neurony różnią się znacznie pomiędzy sobą zarówno pod względem morfologicznym jak i czynnościowym. Wyróżniamy neurony o krótkich aksonach rozgałęziających się w pobliżu ciała komórki, które przewodzą impulsy nerwowe na małe odległości, pośrednicząc pomiędzy neuronami o długich aksonach, jak i o długich aksonach osiągających nawet około 1,2m. W warunkach prawidłowych aksony przewodzą impulsy nerwowe tylko w jednym kierunku: od ciała neuronu do zakończeń aksonu wyrózniamy przewodzenie ciągłe 20m\s i przewodzenie skokowe 120m\s. W obrębie zakończeń aksonu następuje przekazywanie impulsu nerwowego na inne komórki. Dendryty przewodzą impulsy do ciała komórkowego.
Możemy wyróżnić także transport wsteczny szczególnie w przypadku układu autonomicznego. Tak jest transportowany czynnik wzrostu nerwów od unerwianych narządów do ciała neuronów. W organiźmie impulsy nerwowe przekazywane są z jednej komórki nerwowej na drugą za pośrednictwem zakończeń aksonów. Miejsce stykania się ze sobą błony komórkowej zakończenia aksonu z błoną kom. drugiej kom. nosi nazwę synapsy. Błonę komórkową neuronu przekazującego impuls przyjęto nazywać błoną presynaptyczną, odbierającego błoną postsynaptyczną. Kom. nerwowe, których aksony posiadają dodatkową osłonkę mielinową zwaną również rdzenną noszą nazwę włókien rdzennych w odróżnieniu od włókien bezrdzennych czyli aksonów bez osłonki mielinowej. Spełnia ona jednocześnie funkcję ochrony mechanicznej i izolatora elektrycznego aksonu. W odstępach około 1 mm w obrębie cieśni węzła (przewężeń Ranviera) włókna rdzenne nie mają osłonek. OŚRODKI NERWOWE I MODYFIKACJA IMPULSÓW W OŚRODKU NERWOWYM. Ośrodki nerwowe są to skupienia neuronów ośrodkowym układzie nerwowym wyspecjalizowanych w kontroli i regulacji określonych układów i narządów Od czynności ośrodka zależy, czy odruch wystąpi, jaki będzie jego okres utajonego pobudzenia i z jaką siłą zostanie pobudzony efektor.
Przewodzenie przez ośrodki polega na przenoszeniu się impulsów z jednych neuronów na drugie w czym pośredniczą synapsy.
Impulsy przenoszone są do ośrodka gdzie muszą przebyć rozmaite drogi wytyczone im przez neurony pośredniczące i ich synapsy hamujące i pobudzające. Cechy ośrodków: 1.Duża wrażliwość na zmęczenie, niedobór tlenu, składników odżywczych, przepływu krwii. 2.Jednokierunkowe przewodzenie impulsów.

(…)

…, ciało migdałowate, przegrodę przezroczystą oraz drogi je łączące: sklepienie, prążek krańcowy. Do tego układu zalicza się również filogenetycznie najstarsze części kory mózgu: zakręt obręczy oraz sąsiadujące ze sobą pola wyspy, płat skroniowy po stronie wewnętrznej i zakręty oczodołowe. Dzięki licznym połączeniom z różnymi ośrodkami w U L dochodzi do integracji informacji z różnych receptorów…
…, która działa nieswoiście na komórki części gruczołowej przysadki. Pobudza wydzielanie hormonu kortykotropowego(ACTH), luteinizującego(LH) i hormonu wzrostu(GH), hamuje natomiast wydzielanie prolaktyny(PRL). W podwzgórzu znajdują się detektory, w wyniku konwergencji ich podrażnienia i impulsacji nerwowej dochodzi do zwiększonego lub zmniejszonego wydzielania poszczególnych hormonów przysadki.

… polisynaptyczne np. odruch zginania kończyn, w wyniku silnego działania bodźca uszkadzającego tkanki dochodzi do skurczu mięśni zginaczy.
BUDOWA I FUNKCJE - RDZENIA KRĘGOWEGO.
Rdzeń kręgowy leży w kanale kręgowym , przechodzi w rdzeń przedłużony przez otwory międzykręgowe odchodzi od rdzenia 31 par nerwów rdzeniowych. Zewnętrzną budowę rdzenia stanowi istota biała. Składa się ona z pęczków włókien nerwowych…
… skurczami mięśni gładkich oka , ośrodek kierujący funkcją oddawania kału , moczu , erekcji i ejakulacji. RDZEŃ PRZEDŁUŻONY
Rdzeń przedłużony łączy się z rdzeniem kręgowym na wysokości otworu wielkiego .
Na dolnej powierzchni widnieją dwa wypukłe białe pasma zwane piramidami tworzone przez drogi nerwowe korowo - rdzeniowe. Powodują one ruchy świadome oraz bodźce ruchowe kierowane wolą. W rdzeniu przedłużonym występują skupienia istoty szarej z których wychodzą na obwód nerwy , są to jądra nerwów czaszkowych. Wyróżniamy nerwy czuciowe , ruchowe , mieszane. Rdzeń przedłużony stanowi skupienie ośrodków nerwowych : ośrodek oddechowy , regulujący pracę serca , naczynio - ruchowy , ośrodki odruchów trawiennych ( żucia , ssania , połykania , wydzielania soków trawiennych ) i odruchów obronnych ( kichanie…
…”, czyli niezależnie od rodzaju działającego na organizm bodźca. Układ ten podtrzymuje stan czuwania i czujności, skupienia uwagi, sprawności kojarzenia, powoduje również przebudzenie ze snu. Zniszczenie tej okolicy wywołuje stan przypominający długotrwałą śpiączkę. BUDOWA I FUNKCJE UKŁADU LIMBICZNEGO (RĄBKOWEGO).
Nadrzędny układ kierujący podstawowymi mechanizmami zachowania. Obejmuje szereg struktur: hipokamp
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz