Rola chrześcijaństwa w procesie kształtowania kultury europejskiej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 588
Wyświetleń: 3976
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rola chrześcijaństwa w procesie kształtowania kultury europejskiej - strona 1 Rola chrześcijaństwa w procesie kształtowania kultury europejskiej - strona 2

Fragment notatki:

Omów rolę chrześcijaństwa w procesie kształtowania kultury europejskiej. Kultura europejska ma swoje korzenie w dziedzictwie kultury greckiej i rzymskiej, jednak najgłębsze podwaliny są dziełem chrześcijaństwa i Kościoła katolickiego. Chrześcijaństwo na początku znalazło się w trudnym położeniu. Świat rzymski przepojony kulturą grecką składał hołdy wielobóstwu, chrześcijaństwo natomiast niosło wiarę w jednego Boga. Jednak w ciągu trzech stuleci zdobyło pozycję dominującą, mimo prześladowań i obcej mentalności świata antycznego. Stało się to na skutek otwartości religii chrześcijańskiej i jej humanizmu. Za czasów rzymskich, gdy świat był brutalny i burzliwy, Kościół krzepił ducha, niósł pociechę w cierpieniu, nauczał wyrzeczenia się siebie, cierpliwości i miłosierdzia. A kiedy Cesarstwo Rzymskie legło w gruzach pod ciosami świata barbarzyńskiego, Kościół stał się przestrzenią dla prawa, nauki, sztuki, polityki. Ukrywał i przechowywał w klasztorach wszystko, co zdołano uratować podczas najazdów barbarzyńskich, kultury i wiedzy ludzkiej. W okresie anarchii tworzył społeczeństwo, w którym ład wewnętrzny i duch pokoju był sposobem na życie. Chrześcijaństwo dokonało syntezy zasadniczych elementów dziedzictwa kultury europejskiej: moralności, nauki i sztuki. Kluczem moralności jest szacunek dla człowieka-osoby ludzkiej. Kościół stawał w obronie każdego, szczególnie uciśnionych, pokrzywdzonych, głosząc równość wszystkich wobec prawa. Wniósł w kulturę europejską celowość życia człowieka i jego ostateczny sens. Jest to wkład przełomowy. Kościół stał się obrońcą rodziny i ogniska domowego. Etyka chrześcijańska przyczyniła się do kształtowania zasad społecznych. Głosił wolność jako zasadę życia społecznego, podczas gdy w Grecji Rzymie i judaizmie akceptowano niewolnictwo. Europa uczyła się od chrześcijaństwa także sprawiedliwości. Inspirowała do tworzenia ruchów broniących życia ludzkiego i godności. Uważa się, że chrześcijaństwo przyczyniło się do działalności charytatywnej czy zniesienia niewolnictwa.
Po upadku Cesarstwa Rzymskiego misję oświeceniową przejął Kościół katolicki. Zakładano szkoły przykatedralne i zakonne. Dzięki temu zaczęto szerzyć oświatę w skali dotąd niespotykanej. Położono fundament pod dalszy rozwój szkolnictwa, którego uwieńczeniem było powstanie uniwersytetów. W średniowieczu są one dziełem Kościoła katolickiego. Dorobkiem kulturowym, który Europa może zawdzięczać chrześcijaństwu, jest sztuka sakralna. Do takich zabytków zaliczamy katedrę Notre Dame we Francji, wiedeńską katedrę św. Szczepana czy choćby polski kościół Mariacki. Z dzieł muzycznych do takich europejskich skarbów należą kompozycje sakralne Mozarta i in.
Wzajemne różnice powodują, iż kulturze europejskiej jako o pewnej jedności można mówić jedynie w opozycji do innych kultur (np. kultury muzułmańskiej, chińskiej lub indyjskiej), gdyż często różnice w tym zakresie pomiędzy poszczególnymi częściami kontynentu są duże.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz