rodzaje umów - omówienie (Isem)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 623
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
rodzaje umów - omówienie (Isem) - strona 1 rodzaje umów - omówienie (Isem) - strona 2 rodzaje umów - omówienie (Isem) - strona 3

Fragment notatki:

Umowa na czas nieokreślony, na czas wykonywania określonej pracy, na czas określony.
Umowa bezterminowa - umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony, reszta należy do umowy terminowej.
Na razie poza naszymi rozważaniami, pozostawiam 2 umowy: umowa na zastępstwo oraz umowę na okres próby, która zostaje wskazana w paragrafie 2 art. 25.
Umowa terminowa- termin początkowy zazwyczaj jest wskazany w jej treści. Problemem staje się określenie terminu końcowego. Umowy terminowe muszą być określone tylko w jaki sposób?
Czy określamy tą końcówkę datą czy wydarzeniem?
Będziesz pracować od 1 stycznia 2011 do dnia przyjścia z urlopu macierzyńskiego - Kowalskiej. Zdecydowanie jest to pewne zdarzenie.
Zatrudniam Ciebie na czas zbioru truskawek. Od którego momentu? Będę wiedzieć, bo dzień będzie określony, problem z określeniem terminu końcowego. Niekiedy pracodawca nie chce określać końca umowy datą? Czy może to robić zdarzeniem i datą.
Zaczęto odróżniać końcówkę trwania umowy, jeżeli w sposób precyzyjny potrafię ustalić do kiedy może ona trwać - jest to umowa na czas określony, nie mam wątpliwości co do jej daty końcowej.
Termin jest określony w sposób wyraźny. Niekiedy jednak nie da się tego zrobić, przy pracach sezonowych, dorywczych, może okazać że nie umiem w sposób dokładny określić kiedy się sezon kończy.
Zawieram mowę z pracownikami o wybudowanie domu, a więc zawieram umowę na wykonanie pracy określonego rodzaju, cała technologia może trwać 3 miesiące, zawieram umowę w sierpniu i pod koniec listopada dom zostanie wybudowany. Jednak ze względu na warunki atmosferyczne budowa zostanie przerwana. Zawarłam umowę a jednak nie mogę tej pracy określonego rodzaju wykonać. Przyjęto w gruncie rzeczy pewnego rodzaju podział, jeżeli mówimy o umowie na czas określony ma ona datę pewną , może być określona pewnym zdarzeniem, które da się „datowo” ustalić.
Zawieram umowę od 1 stycznia będzie trwała do czasu przyjścia kowalskiego z chorobowego, okazało się jednak że kowalski sukcesywnie choruje, z jednej choroby wpada w drugą, nie nadaje się do pracy. Niebezpieczeństwo określone zdarzeniem - przyjdzie z chorobowego, to ja mając pierwsze zaświadczenie lekarskie ustalę ta datę, jednak kolejne będą powodowały że nie będę w stanie ustalić daty końcowej.
Dlatego umowa na czas określony musi być opieczętowane datą.
Zaczęto się zastanawiać nad następującą rzeczą, czas określony, czas oznaczony może być w sposób bardzo ścisły umowa o prace na czas określony. Przy umowach o prace na czas nieokreślony fakt pozyskania pracownika wiek emerytalny nie daje upoważnienia pracodawcy zakończenia stosunku pracy i wypowiedzenia umowy z kilku względów.


(…)

… - i w okresie 3 kolejnych miesięcy będziesz pracował jako malarz.
Czy tak można?
Czy mogę młodocianego w celu przygotowania zawodowego - najpierw próba 3 miesiące później przygotowanie zawodowe - nie można tak!
Tylko te które zostały wymienione w § 1 zostaną poprzedzona próbą → odwołanie do art. 25 § 1.
największe kontrowersje wzbudza powielanie umów. Zasada próbowania i powielania umów przyjął art. 25 prim…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz