Rodzaje umów

Nasza ocena:

5
Pobrań: 133
Wyświetleń: 742
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzaje umów - strona 1 Rodzaje umów - strona 2 Rodzaje umów - strona 3

Fragment notatki:

Temat: Umowy.
Umowa Sprzedaży - sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Istotą gospodarczą sprzedaży jest zawsze wymiana określonych rzeczy (a także energii lub praw) na pieniądz. Toteż nie może być „sprzedaży” nieodpłatnej (byłaby to umowa darowizny), bądź „sprzedaży” polegającej na wymianie jednej rzeczy na inną (byłaby to umowa zamiany).
Przepisy k.c. nie przewidują obowiązku zachowania szczególnej formy umowy sprzedaży. W zasadzie może być ona zawierana w formie dowolnej (np. ustnej). Jednak, gdy wartość przedmiotu sprzedaży przekracza 2 tyś. Zł, umowa powinna być zawarta na piśmie, jednak nie pod rygorem nieważności, lecz dla celów dowodowych. Specjalna forma sprzedaży jest natomiast wymagana, jeżeli przedmiotem umowy jest przeniesienie własności nieruchomości. Konieczna jest wtedy forma aktu notarialnego.
Odpowiedzialność z tytułu rękojmi - ponosi sprzedawca wtedy, gdy rzecz sprzedana ma wady. Najczęściej mamy do czynienia z wadami fizycznymi rzeczy. Za wady takie uznaje się wady zmniejszające wartość lub użyteczność rzeczy sprzedanej, jeżeli nie ma ona właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, lub, jeżeli wydana została w stanie niezupełnym. Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący o wadzie wiedział. Kupującemu, w wypadku, jeżeli rzecz ma wady fizyczne, służą względem sprzedawcy określone roszczenia, a w szczególności możność:
-odstąpienia od umowy
-żądania obniżenia ceny
-żądania dostarczenia zamiast rzeczy wadliwych rzeczy wolnych od wad
-żądania usunięcia wady w wyznaczonym terminie z zagrożeniem odstąpienia od umowy.
Kupujący traci uprawnienia z tytułu rękojmi wtedy, gdy nie zawiadomi sprzedawcy o wadzie w ciągu miesiąca od jej wykrycia.
Udzielenie gwarancji - sprzedawca lub producent przyjmuje na siebie zobowiązanie do usunięcia wad fizycznych rzeczy sprzedanej lub dostarczenie rzeczy wolnych od wad, jeżeli wady te zostaną ujawnione w okresie gwarancyjnym.
Sposoby zawarcia umowy:
-oferta-jest to jednostronne oświadczenie woli, które zawiera stanowczą propozycję zawarcia umowy i określa jej istotne postanowienia.
-rokowania-strony prowadzą rozmowy (negocjacje) dotyczące warunków, których celem jest zawarcie umowy.
-przetarg-jest to zaproszenie do składania ofert z, pośród których oferent wybiera jedną lub nie wybiera żadnej.
-umowa przedwstępna-jej celem jest przygotowanie do zawarcia umowy w przyszłości. W swej treści powinna zawierać elementy istotne. Zabezpieczenie wykonania umów:
-zadatek-jest to suma pieniężna lub rzecz, której jedna strona daje drugiej


(…)

… się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Jest to umowa o charakterze jednostronnym i nieodpłatnym.
Umowa spedycji-na podstawie tej umowy przedsiębiorstwo spedycyjne zobowiązuje się do wysyłania lub odbioru przesyłki, albo innych usług związanych z jej przewozem za wynagrodzeniem. Spedytor może występować w imieniu własnym albo imieniu osoby zlecającej. Jest odpowiedzialny…
… o charakterze dwustronnym, odpłatnym i realnym.
Umowa leasingu - Leasing polega na zawarciu umowy pomiędzy producentem przedmiotu leasingu lub pośrednikiem (firmą leasingowa, bankiem) posiadającym ten przedmiot (leasingodawcą), a przyszłym użytkownikiem tego przedmiotu (leasingobiorcą). Umowa leasingu stanowi, ze leasingodawca przekazuje leasingobiorcy przedmiot umowy do użytkowania za odpłatnością w postaci…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz