Rodzaje spółek akcyjnych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 994
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzaje spółek akcyjnych - strona 1 Rodzaje spółek akcyjnych - strona 2

Fragment notatki:

Rodzaje spółek akcyjnych z punktu widzenia polskiego prawa :
W Polskim systemie prawnym można wyróżnić różne rodzaje spółek akcyjnych, upoważniają nas do tego podziału akty prawne. Typy spółek akcyjnych : Spółki zwykłe (niepubliczne) - działają tylko i wyłącznie na podstawie KSH, zostały wyposażone w dość szeroką zdolność do emisji w serii papierów wartościowych , jest jedno istotne ograniczenie w możliwości pozyskiwania kapitału wynikające z definicji publicznego proponowania papierów wartościowych i oferty publicznej.
Maja ograniczoną bazę pozyskiwania kapitału, ponieważ oferta musi być skierowana, do co najwyżej 99 podmiotów, co ogranicza bazę inwestorów.
Jeśli spółka chciałaby skierować akcje do więcej niż 99 podmiotów to musi stać się spółką publiczną. Spółki publiczne - działają w oparciu o KSH oraz pakiet ustaw o rynku kapitałowym „Publiczna spółka akcyjna (spółka publiczna) to taka spółka akcyjna, której przynajmniej jedna akcja została zdematerializowana w instytucji upoważnionej do tego ustawą” . Dematerializacja może być przeprowadzona w Polsce przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Podział wynika z faktu, na jakim ryku są notowane akcje spółki. Spółki giełdowe - ich działalność jest regulowana KSH i pakietem ustaw oraz prawem giełdowym , które nie jest w żaden sposób skodyfikowane, jest to zbiór różnych przepisów prawnych, najczęściej aktów prawnych do pakietu ustaw, ale nie koniecznie.
Najistotniejsze regulacje:
Regulamin GPW w Warszawie
Szczegółowe zasady obrotu giełdowego Spółki pozagiełdowe - działają w oparciu o KSH, pakiet ustaw i prawo pozagiełdowe, nie należy utożsamiać tych spółek z wszystkimi poza giełdą. Jest to pewien obszar, znacznie węższy niż by się wydawało.
Najważniejsze dokumenty:
Regulamin rynku pozagiełdowego organizowanego prze spółkę BONDSPOT S.A. (Dawniej CeTo - centralna tabela ofert)
Obecnie jest już tylko 1 spółka notowana w obrocie pozagiełdowym kiedyś było ich 25
W latach 90-tych utworzono 15 narodowych funduszy inwestycyjnych, które zarządzały pewnymi spółkami należącymi do skarbu państwa, wtedy wejście na giełdę było o wiele trudniejsze niż obecnie, chciano zliberalizować rynek na wzór amerykańskiego NASDAQ
Niestety ten rynek nie rozwinął się,
W 2007 roku, New Connect dobił ten rynek, spółki notowane na CeTo migrowały na New Connect lub na giełdę.
Obecnie na rynku BONDSPOT obraca się głównie obligacjami, a akcjami już w niewielkim stopniu Spółka publiczna pozagiełdowa Spółki notowane w alternatywnych systemach obrotu (ASO) - na najbardziej liberalnym rynku obrotu papierami wartościowymi. Spółki podlegają KSH, pakietowi ustaw oraz regulacjom dotyczącym alternatywnego obrotu ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz