Rodzaje osobowości-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 882
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzaje osobowości-opracowanie - strona 1 Rodzaje osobowości-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

OSOBOWOŚĆ ANANKASTYCZNA (bogini Ananka) Osobowość, która jest określana „ideałem sekretarki”. Są to osoby, które maja silną tendencję dążenia do porządku, ładu, perfekcjonizmu we wszystkim. Bardzo daleko posunięte poczucie odpowiedzialności. Przesadne poczucie odpowiedzialności. Mają zawsze porządek np. na biurku. Nie lubią gdy inne osoby przestawiają ich rzeczy na inne miejsce. Dążenie do nadmiernej czystości np. przedmiotów, klamek. Są to osoby bardzo trudne do współżycia. Mają stale wątpliwości i ciągle analizują swoje decyzje i wybory. Mają tendencje do ciągłego sprawdzania czy dobrze robią. Poczucie estetyki i dobry gust. Mogą pojawić się „zwiewne” natręctwa. Bardzo silny związek pomiędzy nerwicą natręctw a osobowością anankastyczną.
OSOBOWOŚĆ LĘKOWA
Stale dominuje poczucie lęku, nieśmiałości, małej wartości i bardzo silne pragnienie akceptacji otoczenia. Zawężanie kontaktów emocjonalnych. Ciągła samokontrola tego co robią. Ciągle analizują i obawiają się zagrożenia. Bierne podporządkowanie się otoczeniu, opieranie się na innych (przy podejmowaniu decyzji itp.). Prowokują innych do udzielani rad a następnie (w razie niepowodzenia) zrzucają odpowiedzialność na innych. Unikają trudności, są bardzo uległe. Są nadwrażliwe na wszystkie stresy. Brak im napędu i wigoru życiowego. Przyjmują postawy bierne i poniżające się. Maj małą zdolność do odczuwania przyjemności i dużą męczliwość.
OSOBOWOŚĆ CHWIELJA EMOCJONALNIE
- TYP IMPULSYWNY (Inne określone zaburzenia osobowości to np. osobowość niedojrzała, narcystyczna, patologiczna).
- TYP OSOBOWOŚĆ Z POGRANICZA (BORDERLINE)
Nietypowe zaburzenia, których nie obejmuje klasyfikacja:
HOMILOPATIA
Jest to osobowość jednostek niepełnosprawnych (kalectwo lub długotrwałe zaburzenia somatyczne). Zakłócone relacje ze środowiskiem społecznym. Obserwujemy u osób młodych, kiedy kalectwo trwa do dziecka ale również u osób dorosłych np. po amputacji. Schorzenia kręgosłupa, wady serca, warga zajęcza, ślepota lub niedowidzenie, głuchota lub niedosłyszenie, brzydota, przewlekła choroba somatyczna (dychawica oskrzelowa), choroba reumatyczna, kalectwo nabyte po amputacjach. W skutek niesprzyjających wydarzeń u osób takich wytwarza się osobowość homilopatyczna.
Niepewność, niewiara we własne możliwości, kompleks niższości, nadwrażliwość, nieufność, poczucie zagrożenia, zaburzony obraz „ja fizycznego”, nadmierna koncentracja na „ja” (egocentryzm), wszędzie widziana wrogość. W stosunku do otoczenia zachowania antyspołeczne. Postawy cierpiętnicze i męczeńskie.
KERL - uważa, że istnieje kilka etapów godzenia się z niepełnosprawnością
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz