Rodzaje małżeństw - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 301
Wyświetleń: 1337
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzaje małżeństw - wykład - strona 1 Rodzaje małżeństw - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Rodzaje małżeństw:
Świecka, wyznaniowa
Małżeństwo ustala sformalizowany kształt związkowy pary ludzkiej, zapewnia ochronę tego związku, jest także elementem ładu społecznego oraz prawnego. Ustala: pochodzenie człowieka, stan cywilny człowieka, powoduje stosunek pokrewieństwa i powinowactwa, buduje grupę rodzinną.
Art. 62. ustala pochodzenie dziecka
jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji.
jeżeli dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża.
domniemania powyższe mogą być obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.
Definicja małżeństwa:
Trwały i legalny związek mężczyzny i kobiety, powstały z ich woli w celu wspólnego pożycia, oparty na zasadach równości. Świecka:
Mężczyzna i kobiety, oświadczenia woli osobiście przed kierownikiem stanu cywilnego, wyjątek: przez pełnomocnika, Przeszkody do zawarcia małżeństwa określone w prawie krajowym (kodeks R i O):
Ukończony określony wiek, nie może być całkowicie ubezwłasnowolniona, choroba psychiczna, pozostaje już w związku małżeńskim, krewni w linii prostej, osoba przysposabiająca oraz przysposobiony. Wyznaniowa:
Mężczyzna i kobieta, oświadczenie woli osobiście złożone przed duchownym.
Przeszkody do zawarcia małżeństwa zawarte są w prawie krajowym oraz wyznaniowe, urzędnik stanu cywilnego wydaje akt zawarcia małżeństwa, niezdolność do obcowania płciowego, wystarczające używanie umysłu, brak sakramentów.
Konkubinat nie powoduje obowiązku alimentacyjnego, nie powstaje wspólnota majątkowa, nie ma domniemania ojcostwa, nie ma prawa do nazwiska, nie ma dziedziczenia i renty po zmarłym.
Przez konkubinat rozumie się (w oparciu o orzecznictwo sądowe):
Taki związek, który polega na trwałym pożyciu, musi istnieć więź duchowa, fizyczna i ekonomiczna, uznaje związek między kobietą i mężczyzną. Mimo tego, iż konkubinat jest nie zalegalizowanym związkiem, istnieje szereg rozwiązań prawnych, które w sposób szczególny związek ten traktują i uznają osoby zostające w takim związku za osoby najbliższe, wyjątki:
wyłączenie sędziego, który zostaje w związku konkubenckim, wyłączenie zeznań w sądzie, odmowa, jeżeli jest os najbliższą lub jego zeznania obciążyłyby os najbliższą. (182 kpk) mogą także uzyskać prawo do spadku. Współcześnie istnieje tendencja do rozwiązywania spraw konkubentów podobnie jak spraw osób pozostających w związku małżeńskim.

(…)

… zeznań w sądzie, odmowa, jeżeli jest os najbliższą lub jego zeznania obciążyłyby os najbliższą. (182 kpk) mogą także uzyskać prawo do spadku. Współcześnie istnieje tendencja do rozwiązywania spraw konkubentów podobnie jak spraw osób pozostających w związku małżeńskim. Ustanie małżeństwa:
Śmierć, rozwód, uznanie za zmarłego osoby zaginionej (orzeczenie sądowe), unieważnienie (przeszkody), Rozwód…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz