Rodzaje fraczyzy - omówienie - Polska Organizacja Franczyzodawców

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 875
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzaje fraczyzy - omówienie - Polska Organizacja Franczyzodawców - strona 1

Fragment notatki:

III kryterium: według organizacji systemu franczyzowego Franczyza bezpośrednia
Franczyza wielokrotna
Masterfranczyza
Przedstawicielstwo regionalne
Franczyza bezpośrednia - zawierana jest bezpośrednio przez franczyzodawcę z franczyzobiorcą. Franczyzodawca sam świadczy na rzecz biorcy licencji usługi opisane w umowie franczyzy oraz sam wypełnia wszystkie czynności kontrolne.
Franczyza wielokrotna - franczyzobiorca wielokrotny uzyskuje wyłączność na tworzenie na określonym terenie jednostek systemu franczyzowego. Ze swej strony zobowiązuje się on zazwyczaj do utworzenia określonej liczby jednostek systemu w terminie wyznaczonym w umowie franchisingu wielokrotnego.
Masterfranczyza (subfranchising) - franczyzodawca udziela franczyzobiorcy (zwanego w tym wypadku master franczyzobiorcą) wyłączności na korzystanie z jego pakietu franczyzowego w prowadzeniu działalności na danym terenie.
Przedstawicielstwo regionalne - przedstawiciel regionalny to osoba (lub firma), która na danym terytorium ma wyszukiwać nowych i świadczyć pewne usługi funkcjonującym franczyzobiorcom. Organizacje i stowarzyszenia franczyzowe Zadaniem organizacji franczyzowych jest promocja idei franczyzy oraz dbanie o przejrzystość i wysokie standardy na rynku . W wielu państwach większość znanych firm udzielających franczyzy należy do krajowej organizacji franczyzowej. W Polsce jest to POF, czyli Polska Organizacja Franczyzodawców. Organizacja oferuje potencjalnym franczyzodawcom porady w zakresie poszczególnych etapów organizacji przedsiębiorstwa franczyzowego, a jej przedstawiciele służą swoją wiedzą i doświadczeniem zdobytymi w firmach franczyzowych, które reprezentują.
Przynależność do POF zwiększa zaufanie do organizatorów systemów, daje gwarancję rzetelności i wiarygodności firmy.
Przykładowe spółki należące do POF : ABRA, Atlantic, Carrefour, Green Way, McDonald's Polska, TelePizza.
Kodeks Etyki Franczyzy przyjęty został przez Europejską Federację Franczyzy i jest stosowany przez firmy należące do Polskiej Organizacji Franczyzodawców. Europejska Fedaeracja Franczyzy zrzesza krajowe stowarzyszenia franczyzowe. Jej główne cele to m.in.: prowadzenie bezstronnych i kompetentnych badań nad wszelkimi zagadnieniami związanymi z franczyzą,
koordynowanie działań jej członków, promowanie franczyzy, w szczególności promowanie interesów jej członków
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz