Rodzaje budżetów

Nasza ocena:

5
Pobrań: 371
Wyświetleń: 2016
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzaje budżetów - strona 1 Rodzaje budżetów - strona 2

Fragment notatki:

W praktyce funkcjonują cztery rodzaje budżetów:
- modelowy- to budżet, w którym prognozowane dochody są porównywalne z wydatkami określanymi jako wartościowe ujęcie wszystkich potrzeb danej JST. Potrzeby zwykle przekraczają możliwości budżetu. Główną funkcją budżetu modelowego jest gromadzenie i identyfikowanie wszystkich możliwych informacji o tym, jakie są potrzeby JST w zakresie jej funkcjonowania i realizacji jej zadań. Celem budżetu modelowego jest sytuacja, w której dochody pokryją wydatki. często konstruuje się w układzie wieloletnim, co pozwala na określenie wpływu realizacji poszczególnych zadań na sytuację finansową budżetu nie tylko w najbliższym budżetowym, ale i w kolejnych latach.
- w układzie rzeczowym (układ rodzajowy)- odzwierciedla planowane do realizacji w danym roku budżetowym zadania w układzie rzeczowym. Oznacza to, ze każdorazowo określone i planowane kwoty na realizację zadań w danej JST mają swoje odzwierciedlenie w tym, co konkretnie i w jakim zakresie zostanie wykonane w przełożeniu na postać materialną. Przykładowo planowane zakupy inwestycyjne mogą mieć odzwierciedlenie jako zakup określonej ilości zestawów komputerowych lub oprogramowania. Wydatki na wynagrodzenia mogą odzwierciedlać ilość etatów lub przeciętne koszty wynagrodzeń.
- w układzie kasowym- jest najistotniejszym rodzajem budżetu. W obecnym układzie formalno- prawnym jest to obowiązująca forma prezentacji, realizacji i kontroli wykonania budżetu. Każdy budżet sporządzany jest jako plan dochodów i wydatków w układzie kasowym. Oznacza to, że planowane i wykonane będą tylko te dochody, które fizycznie wpłyną na rachunek budżetu. Wydatki ujmowane w układzie kasowym to te, które zostaną fizycznie zrealizowane. - zadaniowy- jest planem finansowym danej jednostki przygotowywany jako zbiór zadań budżetowych przeznaczonych do wykonania w określonym przedziale czasowym.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz