Rodzaje antygenów:
Antygeny autologiczne: inaczej własne, ponieważ organizm rozpoznaje je jako swoje możliwe są przeszczepy skóry między różnymi partiami ciała. Czasami jednak własny antygen może stać się obcy - dzieje się tak czasami przy wirusowym zapaleniu wątroby typu B. Wirus modyfikuje antygeny gospodarza, co prowadzi do niszczenia własnych hepatocytów. Istnieje również przypadek, kiedy zdrowy organizm nie rozpoznaje własnych antygenów. Dzieje się tak w przypadku antygenów soczewki. Soczewka w czasie rozwoju płodowego jest budowana z białka krystaliny. Ponieważ białko to nie występuje nigdzie indziej w organizmie i w warunkach fizjologicznych nie ma kontaktu z innymi strukturami ciała, w przypadku uszkodzenia soczewki i dostania się do krwi, wywołuje odpowiedź immunologiczną organzimu.
Antygeny allogeniczne: występujące u 2 osobników tego samego gatunku
Antygeny izogeniczne: występują u bliźniąt jednojajowych
Antygeny ksenogeniczne: występujące u różnych gatunków. Istnieje co prawda możliwość występowania tych samych antygenów u osobników różnych gatunków - w przypadku zwierząt transgenicznych, które w teorii mogłyby służyć jako źródło narządów do przeszczepów. Istnieje jednak poważne niebezpieczeństwo przeniesienia na człowieka w ten sposób zakażeń utajonych. Zwierzęta bowiem, mają podobnie jak człowiek w swoim genomie retrowirusy, które po wprowadzeniu do ludzkiego organizmu mogłyby się zacząć replikować i doprowadzić do zmian nowotworowych.
Antygeny heterofilne: przekraczają wszelkie bariery międzygatunkowe. Przykładem jest antygen Frossmana, który występuje zarówno w pewnych szczepach bakterii (np. pałeczka czerwonki, dwoinka zapalenia płuc), niektórych gatunkach roślin (szpinak), jak i kręgowców min. (żaba, koń, owca, pies, kot). Brakuje go jednak u człowieka. Podobna sytuacja dotyczy antygemu mononukleozy zakaźnej - identyczny antygen występuje we krwi wołowej. Wykorzystuje się to przy badaniach diagnostycznych: jeśli krew badanego człowieka aglutynuje krew wołową, oznacza to, że jest zakażony mononukleozą.
Swoistość narządowa: pojęcie to odnosi się do antygenów występujących w narządach różnych gatunków zwierząt. Ponieważ w różnych tkankach dochodzi do ekspresji odmiennych genów może się zdarzyć np. że antygeny mózgu królika będą bardziej podobne do ludzkich występujących w mózgu niż króliczych pochodzących np. z wątroby. Adiuwanty: związki, które zwiększają immunogenność antygenu. Powodują zwolnienie resorpcji antygenu z tkanki, chronią go przed działaniem enzymów, wywołują lokalny odczyn zapalny. U człowieka najbardziej popularnym adiuwantem jest wodorotlenek glinu, często dodawany do szczepionek. Czasem stosuje się również tzw. nowe rodzaje adiuwantów np. glikozydy roślinne tworzące kompleksy z cholesterolem błony komórkowej (ISCOM) - np. w nowych szczepionkach przeciwko AIDS.
(…)
… jest „wyciąganie” łańcucha ciężkiego na zewnątrz komórki.
Antygeny KL II zbudowane są z 2 łańcuchów: alfa i beta. W łancuchu alfa występuje niewielki polimorfizm, za to w beta bardzo duży. Antygeny tej klasy występują na komórkach powstających w szpiku kostnym tj. głównie na monocytach, makrofagach, komórkach dendrytycznych, komórkach keratynowych.
Antygeny KL I i II mają zbliżoną do siebie budowę…
….
Inne adiuwankty:
Olej parafinowy, arachidowy
Fosforan glinu, węglan i fosforan wapnia, cząstki lateksu, akrylu, betonitu
Zabite prątki gruźlicy i ich składniki (MDP, PPD), Corynebacterium, peptydoglikan, Bordetella pertussis
Immunogenne białka połączone z antygenem (np. z anatoksyną tężcową)
Pęcherzyki lipidowe (liposomy)
LPS, niektóre pochodne LPS
Mikrokapsułki
Inulina, zymosan
Cytokiny (interferony, IL-2, IL…
… bardzo ciężko jest znaleźć nadający się do transplantacji narząd.
KL II - zawiera również 3 loci, jeszcze bardziej polimorficzne: lokus DP - 70 alleli, DQ - 40, DR - 130. Odgrywają jednak rolę tylko w niektórych rodzajach przeszczepów np. szpiku kostnego.
KL III - białka występujące w surowicy krwi ( układ dopełniacza). Odgrywają rolę w odporności ale nie transplantologii. Produktem genów klasy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)