Rodzaje analizy i pomiaru pracy - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 952
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzaje analizy i pomiaru pracy - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

RODZAJE ANALIZY I POMIARU PRACY
ANALIZA
FORMALNA
FUNKCJONALAN
MODALNA
Określenie, pomiar i opis struktury formalnej czynności, a więc zależności przestrzenno - czasowych oraz logicznych między poszczególnymi elementami pracy.
Zapoczątkował ją F. Taylor w badaniach nad wydajnością pracy.
Stosowana jest tam, gdzie można obserwować przebieg działania, czyli w pracach manualnych o dominacji czynności motorycznych.
Nazywana jest również: work study, morion and time study, morion and time analysis.
Formalna analiza pracy jest wykładana na wielu technicznych uczelniach w Europie i Ameryce.
Wynikiem analizy formalnej są opisy struktury czynności roboczych z podaniem: drogi, po której odbywa się ruch, czasu trwania poszczególnych części składowych czynności, a następnie systemów i całego działania na tle innych zachowań pracownika, sekwencji poszczególnych elementów.
CZYNNOŚĆ OPERACJA RUCHY ROBOCZE
Przykład: formalna analiza pracy operatora maszyny; czynność składa się z operacji obsługiwania poszczególnych mechanizmów sterujących maszyną, a te operacje można podzielić na poszczególne ruchy robocze: przesuwanie, chwytanie, obracanie.
Tomaszewski Opiera się na związkach funkcjonalnych między poszczególnymi elementami działania;
Pietrusiński czynnościowa analiza działania, polegająca na wyodrębnieniu elementów na zasadzie roli, jaką pełnią w osiągnięciu przez podmiot celów cząstkowych, stanowiących stanowiących nieodzowne etapy realizacji celu głównego.
Poszczególne czynności i operację pełnią funkcję w osiągnięciu wyniku. Czynności dzieli się na właściwe i pomocnicze.
Osoby wykonujące prostą pracę wykonawczą na ogół otrzymują cel, jak i program działania, zaś osoby twórcze same określają co i jak będą robić.
Im praca bardziej złożona i odpowiedzialna, tym większa samodzielność w stawianiu celów i programowaniu czynności ma sam pracownik.
Prawidłowo sporządzona analiza funkcjonalna pozwala z dużym stopniem dokładności określić, jakie czynności, w którym miejscu struktury i w jakim czasie wykonywane pozwalają na efektywność działania i eliminację operacji zbędnych lub nieprawidłowych.
Ta analiza jest szeroko stosowana tam, gdzie nie działanie nie podlega bezpośredniej obserwacji, lecz można jedynie określić cele poszczególnych elementów pracy i ich udział (funkcję) w realizacji zadania.
Ten typ analizy przeprowadza się w badaniach nad: opracowywaniem założeń dla urządzeń zastępujących pracę człowieka; ocena uciążliwości pracy; określenie wymagań stawianych człowiekowi przez miejsce pracy; opracowanie programów orientacji zawodowej i szkolenia zawodowego; zasady poradnictwa zawodowego; zaburzenia organizacji pracy i źródła konfliktów; uwarunkowania i przyczyny błędów w działaniu pracowników, zwłaszcza wypadków przy pracy;


(…)

… formalno - funkcjonalną, analizę funkcjonalno - modalną (charakteryzowanie operatora koparki i określenie wymagań dla kandydata do tej pracy) i analizę modalno - formalną (opracowanie normy produkcyjnej na stanowisku roboczym, aby określić możliwości działania i tempo pracy na taśmie). A na przykład przy psychologicznej analizie czynności kosmonauty wykorzystuje się wszystkie 3 rodzaje analizy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz