RNA-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 1057
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
RNA-opracowanie - strona 1 RNA-opracowanie - strona 2 RNA-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Wykład IX
Przegląd struktur RNA pozwala wyróżnić charakterystyczne motywy struktury III rzędowej, które utrzymują się dzięki oddziaływaniom stabilizującym. Dla tRNA charakterystycznym motywem jest pseudociągłe złącze dwóch pętli typu A, a oddziaływaniami są: staking interkalacyjny i nietypowe (nie Watsona Cricka) wiązania wodorowe. Poza złączen 2 helis często spotykane jest złącze 3 helis typu A.
Inne motywy strukturalne:
- pseudowęzeł - bardzo prosta struktura, zwinięcie RNA do formy typu kompaktowego. Pseudowęzeł (tu w wersji H). Szpilka do włosów zawiera w pętelce kilka nukleotydów, które mogą parować na sposób Watsona Cricka z pojedynczą nicią. Struktura ta jest złożona z dwóch układów typu helikalnego (jedna helisa pozostała ze spinki do włosów, druga utworzyła się w wyniku oddziaływania pętelki z pojedynczą nicią) oraz trzech pętli. W zależności od układu wiązań wodorowych jedna z pętli może być zredukowana do zera, ogólny motyw pseudowęzła typu H może być zredukowany do 2 trzonów heliakalnych i dwóch pętelek. Podwójne pseudowęzły - jeden lokuje się w środku drugiego. Ilość możliwych kombinacji jest b duża, co zapewnia bogactwo motywów strukturalnych. -a milon - niesparowana na sposób Watsona Cricka adenina oddziałuje z parą zasad GC od strony małej bruzdy. Taki motyw może być realizowany na kilka sposobów zależnie od ustawienia A w stosunku do pary GC i różnego układu wiązań wodorowych stabilizujących.
W nietypowe wiązania wodorowe zaangażowane są jako akceptory 1N i 3N adeniny, proton grupy aminowej guaniny i grupa ketonowa cytozyny. Pozostałe wiązania wodorowe wynikają z tego, że RNA zawiera w pozycji 2' cukru grupę OH, co zapewnia dodatkowo ich powstawanie.
- zamek rybozowy - związane 2 obszary heliakalne; ściągnięte do siebie i utrzymywane przez wiązania wodorowe (3N adeniny lub guaniny, gr. ketonowej 2 U lub C oraz grup hydroksylowych w pozycji 2')
Wiązania wodorowe z udziałem grupy 2'OH - zapewniają dodatkowo różnorodność struktur RNA; nie ma ich w DNA.
Dla RNA nie funkcjonuje określenie struktury IV rzędowej RNA, choć mogą oddziaływać z innymi cząsteczkami RNA lub białkami. Zdeponowanych struktur RNA - ponad 1000. Białkowych ponad 20000.
Z termodynamicznego punktu widzenia taki duży układ jest bardzo niestabilny, szczególnie jeśli chodzi o DNA. Proces degradacji DNA jest bardzo duży (modyfikacje chemiczne, które wymuszają zmiany struktury przestrzennej). Może prowadzić do utraty zawartej w DNA informacji genetycznej. Procesy spontaniczne (zachodzące bez wpływu środowiska):
- dezaminacja cytozyny do uracylu (b niebezpieczne, bo U paruje z A, powstaje mutacja punktowa),

(…)

… środki farmakologiczne. Projektowanie leków - bardzo wydajne w porównaniu do szukania metodą prób i błędów.
Białka - polimery liniowe; zasadniczo 20 aminokwasów, które mogą być modyfikowane (ostateczne ilość większa)
α-aminokwasy posiadają 2 grupy funkcyjne: karbosylową i aminową, które są połączone z węglem Cα.
Grupa aminowa jednego aminokwasu reaguje z grupą karboksylową drugiego, powstaje wiązanie peptydowe i tworzy się łańcuch.
Wolne aminokwasy:
Grupa aminowa proponowana - ładunek dodatni; grupa karboksylowa deprotonowana - ładunek ujemny. W pH fizjologicznym najczęściej jon obojnaczy. pH w którym mamy nienaładowaną cząsteczkę aminokwasu typu jonu obojnaczego, nazywamy punktem izoelektrycznym. Białka też posiadają punkt izoelektryczny, który wynika z deprotonacji lub protonacji reszt bocznych. Jeśli znamy pK grupy karboksylowej i pK grupy aminowej, to jest to ½ ich sumy, o ile aminokwas nie zawiera reszt zasadowych w łańcuchu bocznym. Wtedy za jonizację jest przede wszystkim odpowiedzialna druga grupa zasadowa, której pK jest z reguły wyższy (ale np. Hys ma niższy).
Ponieważ włączenie aminokwasu likwiduje obie grupy funkcyjne, o własnościach białek decydują reszty boczne. Reszty boczne dzielimy…
… ze sobą na tej samej nici ulegają tej reakcji pod wpływem UV. Cząsteczka po zaabsorbowaniu kwantu promieniowania uzyskuje energię, następuje wzbudzenie elektronowe - elektron przechodzi z niższego poziomu energetycznego na wyższy (towarzyszą temu wzbudzenia oscylacyjne i rotacyjne). Taka wzbudzona cząsteczka ma inny typ reaktywności. Powstaje dimer, który zaburza strukturę DNA i może powodować przekłamania w odczytywaniu informacji genetycznej.
Systemy naprawy DNA
- bezpośrednie przywrócenie nieuszkodzonego DNA w wyniku działania enzymów naprawczych. Uszkodzenie przez reakcję fotochemiczną lub chemiczną .
Np. rozcinanie dimeru T; enzymy fotoreakcyjne katalizują reakcję przecięcia połączeń między dwoma T. Enzymy fotoreakcyjne wiążą się z tym dimerem i pod wpływem promieniowania światła widzialnego (nie UV) rozcina…
…. trypsyna (tnie łańcuch od strony C-końca Arg i Lys), chymotrypsyna. Można też ciąć chemicznie, np. bromocyjnanianem. Mamy kawałki różnej długości, które następnie sekwencjonujemy. Metoda Edmana działa dla peptydów o długości nie przekraczającej 50 aminokwasów (najlepiej 20-30). Następnie szeregujemy kawałki na zakładkę. Metoda Edmana: w sekwenatorach, białko zaczepia się w warstwie filmu (matrycy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz