Rizofiltracja - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 126
Wyświetleń: 2499
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rizofiltracja - wykład - strona 1 Rizofiltracja - wykład - strona 2 Rizofiltracja - wykład - strona 3

Fragment notatki:

RIZOFILTRACJA: filtracja korzeniowa
Idealnymi cechami roślin, które mogą być użyte do rizofiltracji to gwałtownie rosnący system korzeniowy zdolny do uszko… metali tworzących z r-ru przez wydłużony okres czasu. Ta metodaa jest rozpatrywana jako z wybory przy re mediacji środowisk wodnych. Rośliny produkujące odpowiednio szybko masę korzeniową: B.juncea, żyto, kukurydza, słonecznik.
Usuwanie Pb przez korzenie sklada się z 3 procesów:
Najszybszy proces to sorpcja. Sorpcj powierzchniowa jest połączeniem fiz. I chem. Procesów jak kompleksowanie (chelatowanie), wymiana jonowa i specyficzne adsorpcja. Proces ten nie wymaga aktywności biologicznej i może być przeprowadzany w obecności martwych korzeni.
2.wolniejszy proces biolog. Obejmuje pobieranie do wnętrza kom., odkladanie w wakuolach i translokacja do cz.nadziemnych. Rośliny powinny być mało efektywne w translokacji do cz. Nadziemnych.
3.najwolniejszy proces pośredniczona przez korzenie precypitacja z r-ru metalu w postaci nierozpuszczalnego fosforanu ołowiu. Ta precypitacja prawdopodobnie angażuje uwalnianie wydzielin korzeniowych. Dodatkowo śc. Komórkowe korzeni wystawionych na działanie Pb akumulują dużo ilości nierozpuszczalnego węglanu ołowiu tworzącego z uwalnianego podczas respiracji CO2.
41-42
Rizofiltracja jest szczególnie efektywna i ekonomiczna, gdy zanieczyszczenie ma stosunkowo niskie stężenie a objętość skażonego środowiska nie jest duża.
Rizofiltracja + adsorpcja na kolumnach z biomasą drobnoustrojów (drożdże, grzyby) = duża efektywność
Wykład
Fitostabilizacja
Gleby zanieczyszczone metalami ciężkimi zazwyczaj nie są pokryte stabilną szatą roślinną, głównie z powodu ich toksycznego efektu. Takie gleby są szczególnie podatne na erozję i wypłukiwanie, co prowadzi do rozszerzenia skażonego środowiska. Najprostszym rozwiązaniem dla stabilizacji skażeń powinno być powtórne pokrycie szatą roślinną składającą się z gatunków roślin tolerujących metale ciężkie. Taki zabieg z sukcesem przeprowadzono w  okolicach Liverpoolu zasiedlając odpady z kopalni rud metali lokalnymi tolerancyjnymi gat. roslin zasiedlając odpady …Po zastosowaniu intensywnego nawożenia endemiczne rośliny ustabilizowały się i stworzyły doskonałą pokrywę roślinną. W doświadczeniu tym wyselekcjonowano odmiany traw, które są teraz dostępne komercyjnie: Agrostis tenuis dla kwaśnych odpadów ołowiowocynkowych, Festuca rubra dla węglanowych odpadów Pb/Zn, inna odmiana Argostis tenuis dla odpadów Cu. Obecnie w Pensylwanii są prowadzone intensywne prace nad selekcją traw do stabilizacji odpadów Cd/Zn. Doświadczenia nad wykorzystaniem roślin akumulujących metale do redukcji wymywania metalu z gleby do wód powierzchniowych, wykazały, że tyg siewki B.juncearosnąć w podłożu piaskowo-perlitowym zawieraly 825 µg /ml 

(…)

… ich dostępność można przez rozpuszczenie tlenków. Wiele korzeni roślin wydziela związki redukujące, które umożliwiają im pozyskiwanie nierozpuszczalnych metali. Podczas gdy rośliny hodowane?
Tak rośliny rozpuszczają tlenki Fe i Mn poprzez uwalnianie kwasów organicznych lub innych związków redukujących. Kwas askorbinowy powoduje zwiększanie dostępności Se w glebach z dużą zawartością tlenków Mn, gdyż selenin…
… - czynnych (ułatwiają biodostępność zw.org, pula zw.org zwiększa się) oraz chelatorów (istotne dla zanieczyszczeń nieorganicznych)
grzybowe symbiozy z korzeniami (rizomorfy - sznury grzybni penetrujące glebę w głąb); ektomykoryza - rośliny drzewiaste i krzewiaste(rośliny zmykoryzowane są bardziej odporne na suszę, gdyż wykorzystują wilgoć z większej objętości gleby niż objęta zasięgiem włośników
aktywność…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz