To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
REZYSTORY Rezystory spełniają wiele podstawowych i pomocniczych funkcji w układach elektronicznych. Poprzez rezystory doprowadza się odpowiednie prądy zasilające do elementów czynnych, rezystory pełnią rolę elementów stabilizujących punkty pracy tranzystorów, lamp elektronowych a także służą do kształtowania charakterystyki wzmacniaczy itp. Rezystory dzielimy w zależności od:
cech funkcjonalnych na:
rezystory
potencjometry
warystory
magnetorezystory - qaussotrony
charakterystyki prądowo - napięciowej na:
liniowe
nieliniowe
stosowanego materiału oporowego na:
drutowe
niedrutowe Rezystory liniowe dzielimy na stałe i zmienne. W rezystorach zmiennych można zmieniać wartości rezystancji (rezystory nastawne lub regulacyjne) lub stosunek podziału rezystancji (potencjometry). Rezystor liniowy w normalnych warunkach pracy charakteryzuje się proporcjonalną zależnością napięcia od prądu, tzn. jest spełnione prawo Ohma ( U = R*I przy czym R = const ).
Dla rezystorów nieliniowych wartość rezystancji jest funkcją prądu lub napięcia. Rezystory drutowe są wykonywane z drutu stopowego nawiniętego na ceramiczny wałek lub rurkę w postaci jednowarstwowego uzwojenia. Rezystory niedrutowe są wykonane z materiału rezystywnego jako rezystory warstwowe lub objętościowe.
W rezystorach warstwowych materiał rezystywny jest umieszczony na podłożu w postaci warstwy. Rezystory te mogą być węglowe i metalizowane. W zależności od grubości warstwy są rezystory cienkowarstwowe ( 1μm) i grubowarstwowe (
(…)
…
REZYSTORY
Rezystory spełniają wiele podstawowych i pomocniczych funkcji w układach elektronicznych. Poprzez rezystory doprowadza się odpowiednie prądy zasilające do elementów czynnych, rezystory pełnią rolę elementów stabilizujących punkty pracy tranzystorów, lamp elektronowych a także służą do kształtowania charakterystyki wzmacniaczy itp.
Rezystory dzielimy w zależności od:
cech funkcjonalnych…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)