Reżimy-Wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 1099
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Reżimy-Wykład  - strona 1 Reżimy-Wykład  - strona 2

Fragment notatki:

WYKŁAD V - 17.03.2011 REŻIMY: Reżim w pojęciu naukowym jest to termin niewartościujący, czyli nie ma on wcale negatywnego wydźwięku. Reżim to ogół metod sprawowania władzy. Wyróżniamy:
I: Reżimy demokratyczne - tu zakładamy, że wpływ na władzę ma ludność. Reżim w pełni demokratyczny - wszyscy obywatele mają równy wpływ na władzę - poza wiekiem nie ma cenzusów. Reżim nie w pełni demokratyczny - tylko część ludności ma wpływ na władzę. Istnieją cenzusy np.: majątkowe, wyznaniowe, urodzenia - pochodzenie, wykształcenie.
II: Reżimy niedemokratyczne Reżimy wojskowe - w historii występują dość często, najczęściej w celu uspokojenia sytuacji politycznej i dlatego z założenia są krótkoterminowe. Wojskowi przejmują władzę, wykonują ją przy zachowaniu hierarchii wojskowej. W założeniu po doprowadzeniu do demokratycznych wyborów powinni oddać władzę, jednakże o wiele częściej starają się ją zachować, a tracą ją w wyniku:
puczu - gdy niżsi rangą obalają wyższych rangą
zamachu - gdy jakaś grupa siłą odbiera władzę
Współcześnie reżimy wojskowe występują w Ameryce Południowej, w Europie - Grecja lata 70-te, PRL lata 80-te. Reżim policyjny - historycznie wywodzi się z XVIII-wiecznej Francji, w tym czasie policjant to była nazwa urzędnika państwowego, zamiana rozumienia nastąpiła dopiero w XIX w., gdzie podzielono urzędy na biurokratyczne i policyjne, dlatego przez reżim policyjny rozumiemy ścisłą reglamentację przez administrację życia obywateli. Narzucane im są miejsca zamieszkania, prawa do wykonywania zawodu, a nawet małżeństwa (to wówczas we Francji są paszporty wewnętrzne). Współczesna policja to także część administracji, wyspecjalizowana w utrzymaniu porządku. Dlatego organy administracji wykorzystując policję sprawiają wrażenie, że rządzi policja.
III: Reżimy totalitarne - można podzielić je na reżimy np. faszystowskie, komunistyczne, religijne - wszystkie takie, gdzie dominująca ideologia nie dopuszcza innych do głosu. Cechy: indoktrynacja społeczeństwa
istnienie cenzury i prześladowanie osób o innych poglądach
delegalizacja lub marginalizacja partii politycznych, organizacji społecznych niereprezentujących danych ideologii
dublowanie aparatu państwowego przez partyjny
istnienie organizacji paramilitarnych do ochrony rządzącej partii
podporządkowanie gospodarki celom politycznym
PARTIE POLITYCZNE I GRUPY NACISKU: Partia polityczna Grupa nacisku 1. Jest to struktura zhierarchizowana
1. Brak struktury i hierarchii, ale każdy wie, kto ma wpływ na władzę


(…)

… monopartyjny - jest jedna partia polityczna, najczęściej totalitarny, ale może być to też model afrykańskich partii narodowo-wyzwoleńczych, gdzie z uwagi na niski poziom świadomości ogółu obywateli, wcześniej istniejąca w okresie kolonializmu partia po uzyskaniu niepodległości tworzy monolit na zewnątrz
II: System dwupartyjny - kiedyś postrzegany jako najwyższa forma demokracji - Anglia, USA. Dzisiaj uznaje się, iż jest to model odchodzący do historii, gdyż społeczeństwo jest bardziej zróżnicowane, a dominacja dwóch partii wynika bardziej z określonego systemu wyborczego, premiującego duże partie (np. Wielka Brytania).
III: System wielopartyjny - nawiązywanie koalicji w celu rządzenia

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz