Reżim polityczny.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 357
Wyświetleń: 2345
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Reżim polityczny. - strona 1 Reżim polityczny. - strona 2

Fragment notatki:


1). Reżim polityczny Reżim polityczny - to ogół metod, jakimi posługuje się aparat państwowy w stosunkach z ludnością państwa, zasady, jakimi się on kieruje w tych stosunkach. Do reżimu politycznego współcześnie włącza się również metody działania partii politycznych w ich stosunkach z aparatem państwowym i z ludnością, a także zasady funkcjonowania innych ważnych organizacji, np. grup nacisku: kościołów, związków zawodowych. Istotnym dla charakterystyki reżimu politycznego jest stopień realnego udziału ludności w formułowaniu polityki państwa i kierowaniu życiem kraju. Zasadniczym czynnikiem jest też pozycja człowieka w państwie, jego bezpieczeństwo, szanse godnego życia. W każdym państwie istnieje określony reżim polityczny. Bywa on oceniany pozytywnie bądź negatywnie. Znane są różne reżimy polityczne. Wyróżnia się reżimy demokratyczne i ich przeciwieństwo - reżimy autokratyczne , wojskowe , policyjne , totalitarne i inne. reżim demokratyczny - aparat państwowy ma poparcie szerokich kręgów społeczeństwa:
gdy obywatele mają wpływ na dobór celów działania państwa, gdy widoczna jest pewna zależność jego aparatu od obywateli, gdy istnieją mechanizmy wyłaniania przez społeczeństwo przynajmniej niektórych kierowniczych organów państwa, gdy działalność państwa realizowana jest zgodnie z prawem szanującym prawa i podstawowe wolności obywateli.
reżim autokratyczny - aparat państwowy nie podlega kontroli ze strony społeczeństwa, sam określa cele i zadania państwa, nie uważa w praktyce, że jest ograniczony prawem, czując się od niego niezależnym, często ucieka się do przemocy w stosunku do ludności kraju.
Pewną odmianą reżimu autokratycznego jest dyktatura . Ma ona miejsce wtedy, gdy nieograniczoną władzę w państwie ma jednostka lub nieliczna grupa osób i gdy władza ta została zdobyta w sposób nielegalny, przemocą, podstępem, gdy opiera się ona na sile zbrojnej, często na terrorze. Dyktatura jest reżimem na ogół nietrwałym (dyktatury reakcyjne i rewolucyjne - na ogół oceniane pozytywnie). reżim wojskowy - mówi się o nim:
gdy wojsko szeroko ingeruje w życie polityczne kraju, gdy wojskowi zajmują dużą część ważnych stanowisk państwowych, gdy metody kierowania właściwe dla wojska są stosowane także w życiu gospodarczym, kulturze, stosunkach między aparatem państwowym a ludnością, gdy korpus oficerski pod wieloma względami ma uprzywilejowaną pozycję w państwie.
reżim policyjny - mówi się o nim:
gdy życie obywateli jest drobiazgowo reglamentowane ,
gdy nad tym życiem jest roztaczana daleko idąca kontrola ze strony aparatu państwowego,


(…)

… rozumiany jest jako wywarcie nielegalnego nacisku na osobę fizyczną i jako taki może być okolicznością powodującą nieważność czynności prawnej.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz