Reżimy - wykład 2 semestr

Nasza ocena:

5
Pobrań: 35
Wyświetleń: 896
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Reżimy - wykład 2 semestr - strona 1

Fragment notatki:

Reżimy Termin reżim jest terminem niewartościującym, tzn. reżimy nie są ani dobre ani złe, po prostu są. Definicja reżimu to: ogół metod sprawowania władzy. Reżimy demokratyczne - w nich ogół ludności ma wpływ na władzę w sposób równy, a władza podlega cyklicznej bądź ustawicznej kontroli (większość krajów Europy oraz część z innych kontynentów).
Reżimy niedemokratyczne - wyróżniamy: a) reżim policyjny - jest to ścisła reglamentacja życia obywateli przez administrację państwową (kiedyś urzędnika nazywał się policjantem). W tym reżimie obywatel na wszystko potrzebował zgody (wykonywanie zawodu, zmiana miejsca zamieszkania, a nawet zawarcie związku małżeńskiego). Szczególnie rozwinął się w absolutystycznej Francji - XVIII wiek.
b) reżim wojskowy - historycznie zdarza się często - od starożytnego Rzymu po dzień dzisiejszy - wówczas wojskowi przejmują tymczasowo władzę (często w momentach zagrożenia) i przy pomocy wojskowych metod zarządzają państwem. Najczęściej są to reżimy nietrwałe. c) reżim totalitarny - w tym reżimie zasadą jest panowanie nad obywatelem kompleksowe, czyli nie tylko (jak w reżimie policyjnym) nad zewnętrzną sferą życia (wolności), ale także nad wewnętrzną - psychiczną - panowanie w sferze ideologii. W obrębie tego reżimu mogą wykształcić się różne formy, np. reżimy faszystowskie, komunistyczne, gdzie ideologia odgrywała rolę dominującą. Możemy również podzielić na reżimy autokratyczne (gdzie jeden podmiot ma pozycję dominującą) i autorytarne (gdzie podmioty te uzasadniają władzę ideologią). Pucz - przejęcie władzy przez osoby z poza aparatu władzy albo nisko postawione.
Zamach stanu - gdy osoby z aparatu władzy przejmują władzę (eliminując poprzednią). Rewolucja - przejęcie władzy przez osoby całkowicie nie związane z nią.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz